Gelecek Turizmde başvurularında süre uzadı!

-
Gelecek Turizmde başvurularında süre uzadı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) ile Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde’nin yeni dönem başvuru süresi, 4 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında, geleceğe değer katacak sürdürülebilir turizm projeleri, 4 Ağustos 2017 tarihine kadar www.gelecekturizmde.com adresine başvurabilecek.

gelecek-turizmde-basvuru-gidahatti10 yılda 10 proje

Türkiye’nin turizm potansiyelini ortaya çıkartmak, bu alanda istihdamı artırmak ve sürdürülebilir turizm projeleri ile yerel kalkınmaya destek olmak amacıyla başlatılan Gelecek Turizmde bu yıl 10. yılını kutluyor. 10 yılda Türkiye’nin dört bir yanından 10 sürdürülebilir turizm projesi desteklendi. Yeni dönemde de, üç sürdürülebilir turizm fikrine fon, eğitim, planlama, iletişim, danışmanlık ve teknik destek verilecek.

Gelecek Turizmde ile neler yapıldı?

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR): 2007-2012 yılları arasında hayata geçti. Çoruh Vadisi’nde 20’den fazla ev pansiyonuyla, yatak kapasitesi 150’ye çıkarıldı. 5 yılın sonunda Çoruh Vadisi’nin bulunduğu Uzundere, Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edildi. Uzundere aynı zamanda 2016 yılında cittaslow ilan edildi.

Bursa, Mardin, Seferihisar: Gelecek Turizmde’nin ilk döneminde; Bursa’nın 2000 yıllık tarihi Misi Köyü’nde 15 yıl öncesine kadar yöre halkının en önemli geçim kaynağı olan ipekböcekçiliği zanaatı yeniden canlandırılırken, Mardin’deki İpekyolu Misafir Evi’nin kurulmasıyla 22 yataklı iki pansiyonda kadınlara istihdam olanağı sağlandı. İzmir’in Seferihisar ilçesinde kadınların öncülüğünde yöreye özgü birbirinden farklı tatların marka haline getirilmesi ve tüm Türkiye’ye tanıtılması ile bölge turizminin gelişimine katkıda bulunuldu.

gelecek-turizmde-logo-gidahattiŞanlıurfa, Malatya, Safranbolu: Projenin ikinci döneminde; Şanlıurfa’da, günümüzden 12 bin yıl öncesine dayanan geleneksel taş işçiliğinin gelecek kuşaklara aktarılması ve gençlere yeni iş alanlarının oluşturulması hedefiyle taş işçiliği atölyesi hayata geçirildi. 6’sı kadın 21 kişi taş işçiliği eğitimi aldı. Anadolu’daki ilk şehir devleti olan Malatya Arslantepe Höyüğü’nün tanıtılması ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışmalar başlatıldı. Safranbolu’nun kültürel mirasını yansıtan hediyelik eşyaların tasarlanması için yerli-yabancı turistlere anketler düzenlendi. Anket sonuçları doğrultusunda düzenlenen tasarım yarışmasında seçilenler, yerel esnaf tarafından üretilerek raflarda yerini aldı.

Isparta, Adana, Balıkesir: Üçüncü dönemde Türkiye’deki lavanta üretiminin %93’ünü oluşturan Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde lavantadan elde edilen ürün çeşitliliği sağlanarak, yöre halkının turizmden gelir elde etmesi amaçlandı. Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanı arasında gösterilen Adana’nın Saimbeyli ilçesinde, yörede bulunan kelebek türlerine dikkat çekilerek, bölgenin bir niş turizm merkezi haline getirilmesi hedeflendi. Balıkesir’in Edremit ilçesinde zeytinyağı ile yapılan yöresel lezzetleri marka haline getirerek, gurme turizmine destek olmak ve yöre kadınlarının istihdam edilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüldü.

gelecek-turizmde-foca-gidahatti

Foça

Denizli, Foça, Demre: Gelecek Turizmde’nin dördüncü dönem çalışmaları halen devam ediyor. “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesi ile Denizli’nin turistik bölgelerinden Buldan Yayla Gölü’nün biyolojik çeşitliliğinin korunması ve ekoturizm potansiyelinin canlandırılması ile sürdürülebilir turizme ve yerel ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor. İzmir’in Foça ilçesinde, “Dört Mevsim Foça” projesi ile ilçenin birincil geçim kaynağı olan turizmin dört mevsime yayılması, sürdürülebilir kalkınma için doğadan yana üretim ve işletme modellerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Antalya Demre’de yürütülen “Likya Yolunda Bir Tarih Molası” projesiyle ise sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık yaratılması, Demre’nin Hoyran ve Kapaklı köylerinin de Likya yolu yürüyüş güzergâhına kazandırılması hedefleniyor.

gelecek-turizmde-demre-gidahatti

Demre

Ödüllü proje

Bugüne kadar birçok ödüle layık görülen Gelecek Turizmde, 2017 yılında da Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TUHİD) 16. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü, Hermes Creative Awards Altın Ödül, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Sürdürülebilirlik Refik Baydur Özel Ödülü, JCI Culture – Junior Chamver International En İyi Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü aldı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir