Geleceğin Gücü Genç Girişimciler buluştu

-
Geleceğin Gücü Genç Girişimciler buluştu

Tüm dünyada 150’yi aşkın ülke ile aynı anda kutlanan Global Girişimcilik Haftası’nın en önemli etkinliklerinden biri olan Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu (G3), 710 girişimci ve 90 iş insanının katılımıyla 20 Kasım’da yapıldı. Forumda, 3 seansta girişimci ve girişimci adayları farklı yuvarlak masalarda mentorlarla fikir alışverişi yapma fırsatı buldular.

Uluslararası Girişimcilik Merkezi (UGM), TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Grubu, ve GATE Türkiye ev sahipliğinde, Vodafone ana sponsorluğu ve TEB Özel Melek Yatırım Platformu desteğiyle gerçekleştirilen G3 Forum’da, girişimci ve iş insanlarından oluşan 90 mentor, Türkiye’nin 81 ilinden gelen 392’si erkek, 318’i kadın toplam 710 girişimci ve girişimci adayıyla bir araya geldi.

Girişimciler ForumuAcun Ilıcalı, Ali Sabancı, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner, Hamdi Akın, Murat Özyeğin, Sinan Öncel, Sina Afra, Hasan Aslanoba gibi isimlerin mentorluk yaptığı Forumda, 3 seansta girişimci ve girişimci adayları farklı yuvarlak masalarda mentorlarla fikir alışverişi yapma fırsatı buldular.

Bu yıl “Neden olmasın?” sloganıyla gerçekleştirilen forum hakkında bilgi veren Forum Başkanı Gülden Yılmaz, bugüne kadar 4 bin 500 girişimci ve girişimci adayını 250 mentorla buluşturduklarını söyledi. Yılmaz, 4 farklı Anadolu şehrinde 4 forum düzenlemeyi amaçladıklarını vurguladı.

Girişimciler Forumu1“Zengin olmanın yolu girişimden geçiyor”

G3 Forumu’nun öğleden sonraki bölümünde Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in yönettiği panelde konuşan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bir Çin atasözünü aktararak, “Rüzgar esmeye başlayınca bazıları duvar örer, bazıları yel değirmeni yapar” dedi. Türkiye’nin işsizlik sorununun çözümünün girişimcilikten geçtiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Özel sektörde iş yaratmak lazım. Genç ve kadınlara iş yaratmak gerekiyor. Sovyetler Birliği neden dağıldı? 1990’dan önce Sovyetler Birliği teknoloji ve askeri güçte birinciydi. Uzaydaki kat ettiği mesafe ile ölçülüyordu teknolojideki üstünlüğü. Ama bir tek kurşun atılmadan çöktü. Çünkü o sistemde rekabet yoktu, kâr yoktu, girişimci yoktu.

Artık bir ülkeyi zengin etmenin yolu girişimcilikten geçiyor. Slikon Vadisi’nde çalışanların yüzde 60’ı Amerika doğumlu değil. Dünyanın en büyük önceliği şu an girişimci ithal etmek. Artık herkes girişimci ithal etmek istiyor. Artık inovasyonu anlatmaktan ziyade, inovasyonu yapmaya başlamamız lazım.

Üniversiteden mezun olanlara soruyorum; Koç’ta, Sabancı’da çalışmak istiyorlar. Startup’ta çalışmak istiyorum diyen yok. Bir şirkette çalışacağım demeyin, startup’ta çalışmak istiyorum deyin. Anneler, babalar lütfen çocuğum kamuda işe girsin diye zorlamayın. Zihinsel devrime ihtiyaç var. Esas heyecan uyandıracak iş start uplarda. Kaybetmeden kazanabilmeyi öğrenebilmemiz mümkün değil.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir