Geleceğin aşçılarını yalnız bırakmadı!

-
Geleceğin aşçılarını yalnız bırakmadı!

Aşçılık Okulu Mezunları Derneği (AŞOMDER) tarafından “Daha güçlü bir aşçılık için!” sloganıyla düzenlenen 2. Ulusal Aşçılık Kampı, dünyanın lider makarna üreticisi Barilla sponsorluğunda gerçekleşti. Bolu Mengen’de düzenlenen kampta öğrencilere makarna eğitimleri Barilla desteği ile verildi.

Ürünlerini 100’den fazla ülkede tüketiciyle buluşturan Barilla. Aşçılık Okulu Mezunları Derneği (AŞOMDER) tarafından bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Ulusal Aşçılık Kampında öğrencilere makarna hakkında eğitim verdi. Bolu Mengen’de yapılan kamp Barilla sponsorluğunda ve Mengen Kaymakamlığı, Mengen Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Öztiryakiler A.Ş. ortaklığıyla düzenlendi.

barilla-ascilik-kampi-makarna-egitimi-gidahatti

Türkiye’deki 42 üniversiteden gastronomi ve mutfak sanatları ile aşçılık programlarında okuyan öğrencilere uygulamalı ve teorik eğitimlerin verildiği kampta Barilla, “Makarna” kategorisinde geleceğin aşçılarını eğiterek; makarnanın temel özellikleri, pişirme teknikleri ve kaliteli makarnanın püf noktaları gibi başlıklarda genç şefleri ve akademisyenleri bilgilendirdi.

Otizm farkındalığı için en tatlı etkinlik

barilla-ascilik-kampi-gidahatti

Barilla Ticari Pazarlama EDT Kanalı Yöneticisi Ece Özgürel tarafından verilen eğitimin ardından, Şef Tolga Özkaya ve Erol Varlık’ın öncülüğünde öğrenciler Trofie ve Selezione Oro Chef serisi makarnalarla öğrendiklerini deneyimleme fırsatı buldular.

barilla-ascilik-egitimi-gidahatti

1877 yılında makarnanın anavatanı İtalya’nın Parma kentinde küçük bir ekmek fırını ve makarna dükkânı olarak doğan Barilla, bugün dünyanın önde gelen İtalyan gıda şirketlerinden biri konumunda.

Barilla, halen makarna sektöründeki dünya liderliğinin yanında, makarna soslarında Kıta Avrupası’nda, unlu mamuller (ekmek, kraker, bisküvi, çikolata kaplamalı gofretler, kekler) alanında İtalya’da, gevrek ekmek alanında ise İskandinav ülkelerinde lider durumda bulunuyor.

Aşçılık ve gastronomi öğrencilerine bulgur eğitimi

14’ü İtalya’da ve 16’sı İtalya dışında olmak üzere toplam 30 üretim merkezi bulunan Barilla’nın ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Her yıl; Barilla, Mulino Bianco, Voiello, Pavesi, Academia Barilla, Wasa, Harrys (Fransa ve Rusya), Misko (Yunanistan), Filiz (Türkiye), Yemina ve Vesta (Meksika) markaları altında dünyanın dört bir yanındaki sofralara yaklaşık 1,7 milyon ton gıda ürünü sunuluyor.

Dünyanın en saygın gıda şirketlerinden birisi olan Barilla, geleneksel mutfak prensiplerine ve değerlerine saygılı, çalışanlarını temel varlık olarak kabul eden ve öncü üretim sistemleri geliştirmesiyle İtalyan know-how’unun dünya çapında tanınan bir sembolü olarak tanımlanıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir