Gece çalışmak kalp hastalığı riskini arttırıyor mu?

-
Gece çalışmak kalp hastalığı riskini arttırıyor mu?

Yeni bir çalışmaya göre gece mesaisi yapan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski normale göre daha yüksektir.

Harvard Tıp Okulu ve Boston’da bulunan Brigham Kadın Hastanesi’ne bağlı araştırmacıların gerçekleştirdikleri çalışmada incelenen hemşirelerden ayda 3 gece nöbeti veya gece mesaisi çalışanların sadece gündüz mesaisi çalışanlara kıyasla kalp rahatsızlıkları oluşturma risklerinin daha fazla olduğu gösterilmiştir.

1988 yılında başlayan Hemşireler Sağlık Araştırması (NHS) anketine katılan 25 – 55 yaşları arasındaki 189 bin kadının verilerini inceleyen araştırmacılar, bu kişilerin çalışma hayatları boyunca ne kadar fazla gece mesaisi yaptıklarını ve buna bağlı olarak kalp damar rahatsızlıklarının oluşup oluşmadığını araştırdılar.

Hızlı tüketim, hızlı artıyor

hemsire-gidahatti

Çalışma detayları

Çalışmaya katıldıkları tarihte herhangi bir kalp damar rahatsızlığına sahip olmayan katılımcıların toplamda 10,822’sinde ilerleyen zamanda rahatsızlıklar ortaya çıkmıştır.

Gece mesaisine kalmayan hemşireler ile karşılaştırıldığında 5 yıla kadar gece mesaisine kalan kadınlarda kalp hastalığı riski %12, 5-9 yıl boyunca mesaiye kalanlarda %19 ve 10 yıl ve daha uzun çalışma süresi boyunca kalanlarda %27 daha fazla olduğu gözlenmiştir.

gece-mesai-nobet-gidahatti

Çözümü var

Çalışma sonuçlarını inceleyen araştırmacıların dikkat çektikleri bir nokta ise bu riskin tekrar azaltılabiliyor olmasıdır. Uzun süre gece mesaisi çalışan kişilerin kalıcı olarak gündüz mesaisine geçmeleri ile bu riskin önemli ölçüde düşürülebileceğini belirten araştırmacılar yine de maalesef riskin tamamen ortadan kaldırılamadığını ifade ediyorlar.

Vitafoods Avrupa kapılarını açıyor

Çalışma, gece mesaisinin kalp damar rahatsızlıkları riskinin artmasını tam olarak nasıl sağladığını açıklayamasa da vücutta iltihaplanmanın artması, sosyal düzenin bozulması ve vücut saatinde yaşanan dengesizlikler gibi sebeplerin buna neden olabileceğini öne sürüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir