Geç emekli olmak uzun yaşamaya yardımcı olur mu?

-
Geç emekli olmak uzun yaşamaya yardımcı olur mu?

Oregon Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmaya göre, geç emekli olmak daha uzun yaşamaya yardımcı oluyor.

Journal of Epidemiology & Community Health dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları, daha geç emekli olmanın uzun yaşamaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çalışma, 65 yaşından sonra çalışmaya devam edenlerin tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin, o yaşta emekli olmayı seçenlere kıyasla daha düşük olduğunu belirledi.

Amerika Uluslararası Yaşlanma Enstitüsü ve Michigan Üniversitesi tarafından desteklenen uzun dönemli Sağlıklı Emeklilik Çalışması’nın bir parçası olarak, 18 yıl boyunca 2.956 kişiden elde edilen veriler Oregon Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından analiz edildi.

Emekliliğin uzun ömürlü olmayı nasıl etkilediğini özellikle inceleyebilmek için, araştırmacılar 1992 yılında çalışan ancak 2010 yılında tamamen emekli olan katılımcılara ait verileri kullandı.

yasli2-gidahatti

Emekli olma yaşı

Etkiyi açıklamak için, bireyler, kötü sağlık durumunun işten çıkmalarına katkıda bulunup bulunmadığını söylemelerine göre “sağlıklı” ve “sağlıksız” gruplara ayrıldı. Katılımcıların 3’te 2’sinin sağlıklı, 3’te 1’inin ise sağlıksız grupta yer aldığı belirlendi. Araştırmacılar, 20 yıla yakın sürede katılımcıların yarısından fazlasının 65 yaşından önce, %12’sinin tam 65 yaşında, 3’te 1’inin ise 66 veya daha sonraki yaşlarda emekli olduğunu tespit etti.

Genelde, sağlıklı grubun %12,1’i sağlıksız grubun ise %25,6’sı araştırma devam ederken yaşamını yitirdi. Araştırmacılar sağlıklı grupta yaşam tarzıyla, mali durumla ve eğitimle ilgili farklılıkları hesaba kattıktan sonra, 65 yaşından sonra 1 yıl bile fazladan çalışmanın “tüm nedenli ölüm riskini” %11 azalttığını gördü. Üstelik bireyler işe devam ettikçe ölüm riskinin azalmaya devam ettiği görüldü.

yasli-gidahatti

Çalışma yaşı ilerledikçe ömür uzuyor

65 yaşında emekli olanlara kıyasla, 67 yaşında emekli olanların tüm nedenli ölüm riskininin %21 düşük olduğu belirlendi. Bu oranın 70 yaşında emekli olanlar için %44, 72 yaşına kadar çalışanlar için %56 olduğu ifade edildi.

Araştırmanın yazarlarından Robert Stawski, “sağlıklı grup eğitim, varlık, sağlık davranışları ve yaşam tarzı açısından daha avantajlıydı. Ancak tüm bu konuları hesaba kattığımızda da belirlediğimiz eğilim devam ediyor. Bulgular, faal olmaya devam eden insanların bundan olumlu ektilendiğini gösteriyor gibi,” ifadelerini kullandı.

Bazı araştırmalar, emekliliğin hayattan daha çok keyif almayı ve stresin azalmasını sağladığını, bu sayede ömrün uzamasına yardımcı olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, emeklilik yaşı ve uzun yaşamanın ilişkili olup olmadığını belirlemek için daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu, mevcut çalışmanın buz dağının görünen kısmı olduğunu sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir