Gebelikte egzersiz, anne ve bebek için önemli

-
Gebelikte egzersiz, anne ve bebek için önemli

Thomas Jefferson Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan büyük ölçekli bir çalışmaya göre egzersiz yapmak hamile kadınlar ve bebekleri için faydalı.

Eskiden, erken doğuma neden olabileceği kaygısıyla kadınlara doğum öncesinde egzersizden kaçınmak yönünde tavsiye veriliyordu.

Ancak Dr. Vincenzo Berghella ve Sidney Kimmel Tıp Fakültesi’ndeki diğer araştırmacılar, rastgele kontrollü 9 araştırmanın verilerini bir araya getirdiğinde, fiziksel aktivitede bulunan hamile kadınların bazı faydalar elde ettiğini gördü. Araştırma American Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde yayınlandı.

Berghella, “önceden, egzersizin vücuttaki norepinefrin salgısı sağladığı, bu maddenin ise rahim kasılmasını tetikleyerek erken doğuma neden olduğu düşünülüyordu. Ancak bizim yaptığımız yeni meta analiz de dahil olmak üzere birçok yeni çalışma, egzersizin bebeğe zarar vermediğini, aksine anne ve bebek için fayda sağlayabildiğini gösterdi” şeklinde konuştu.

gebelik-gidahatti (5)

Araştırma detayları

Araştırmacılar analiz için 2.059 kadını 2 gruba ayırdı. Kadınların yaklaşık olarak yarısının (1.022 kadın), 10 hafta boyunca veya doğuma kadar, haftada 3-4 kez 35-90 dakikalık egzersiz yaptığı belirlendi. Diğer gruptaki kadınlar ise (1.037 kadın) egzersiz yapmadı.

Çalışmadaki kadınların tamamı tek bir bebeğe hamileydi ve başlangıçta normal bir vücut ağırlığına sahipti. Aynı zamanda kadınların hiçbiri egzersiz yapmayı önleyecek bir sağlık sorununa sahip değildi.

gebelik-gidahatti (2)

Hamilelikte egzersiz yapmak erken doğum nedeni değil

Hamilelikte egzersiz yapmayan kadınlara kıyasla egzersiz yapan kadınların kıyaslandığı klinik derlemede, egzersizin erken doğumda önemli bir artışa neden olmadığı belirlendi. Erken doğum, gebeliğin 37. haftasından önce doğum yapmak olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte, hamilelikte egzersiz yapan kadınlarda bazı olumlu etkiler gözlendi. Egzersiz yapan gruptaki kadınların %73’ü normal doğum yaptı. Egzersiz yapmayan gruptaki normal doğum oranı ise %67 olarak belirlendi.

gebelik-gidahatti (1)

Egzersiz, gebelik şekeri ve yüksek kan basıncı için de faydalı olabilir

Araştırmacılar, egzersiz yapan kadınların yer aldığı grupta, gebelik şekeri ve yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) görülme sıklığının daha düşük olduğunu gördü.

Bazı diğer çalışmalar da, egzersiz yapan hamile kadınların ruh halinin olumlu etkilendiğini, daha iyi uyuduğunu ve daha az ağrı çektiğini belirlemişti. Ayrıca, egzersiz yapan kadınların doğum sonrasında eski formuna daha kolay kavuştuğunu ortaya koyan kanıtlar da bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir