Gazze’ye 11 ton gıda yardımı yola çıkıyor

-
Gazze’ye 11 ton gıda yardımı yola çıkıyor

Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara krizine son veren mutabakata eş zamanlı imzalar atılırken, Türk Kızılayı tarafından Gazze’ye gönderilecek 11 bin tonluk gıda yardımının Cuma günü yola çıkarılması planlanıyor.

Yenilenen Ankara Ulucanlar Aşevi’nin açılışında konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Türk Kızılayının, Türkiye genelinde 14 aşevi bulunduğunu söyledi.

kizilay-genel-muduru-kerem-kinik-gidahatti

Kızılay aşevlerinde geçen yıl 3 milyon 165 bin öğün sıcak yemek dağıtıldığı bilgisini paylaşan Genel Müdür Kınık, “Kızılay herhangi bir afet durumunda yaklaşık 350 bin kişiyi besleyecek bir kapasiteyi hazır tutuyor. Bu yıl ramazanda 100 bin gıda paketini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Gazze’ye yardım gemisi

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Türkiye ile İsrail’in Gazze’deki ambargonun kaldırılmasına ilişkin mutabakata varmalarının ardından AFAD ile 11 bin tonluk yardım taşıyacak geminin 1 Temmuz Cuma günü Gazze’ye yola çıkacağını da bildirdi. Kınık, şöyle konuştu:

“AFAD ile 11 bin tonluk bir yardım gemisinin 1 Temmuz Cuma günü Gazze’ye doğru yola çıkması ile ilgili bir çalışmamız var. Tatlı bir telaş içindeyiz. İnşallah Cuma akşamı Mersin Limanı’ndan yola çıkaracağız. Yardımı Gazze’ye bayramda ulaştırmaya ve onlara çifte bayram yaşatmaya çalışıyoruz. Bu yardım, bundan sonraki yardımların da kapısını açacak nitelikte olacak.”

kizilay-yardim-cocuk-gidahatti

Aşevi açılışı dolayısıyla ihtiyaç sahiplerine Türk Kızılayı tarafından yardım kolileri dağıtıldı.

Yurt dışında da gıda yardımı

Bu yıl yurtiçinde 400 bin ihtiyaç sahibine Ramazan yardımı ulaştıran Türk Kızılayı, yurt dışında da 2.5 milyon liralık gıda yardımı gerçekleştirdi.

kizilay-pakistan-yardim-gidahatti

Kızılay, yurtdışı ramazan yardımları kapsamında Suriye ile Irak’tan Balkanlar’a, Asya’dan Afrika’ya kadar ihtiyaç sahiplerinin sofralarına hayırseverlerin desteğiyle Ramazan bereketini taşıdı.

Kızılay bu amaçla; Pakistan’da 1.000, Gazze’de 15 bin, Bangladeş’te 595, Irak’ta 1.700, Kazakistan’da 100, Kosova’da 1.500, Bosna Hersek’te 1.500, KKTC’de 1.500, Kazakistan’da 100, Etiyopya’da 2.000, Çad’da 1.000, Sırbistan’da 1.500, Afganistan’da 750, Irak’ta 1.500 ve Pakistan’da 700 koli gıda yardımı gerçekleştirdi.

kizilay-yardim-gidahatti

Ayrıca Gazze’de savaş mağduru bin 560 aileye gıda kolisi ve hijyen malzemesi yardımı yapılırken, bu yıl yine kuraklık yaşayan Somali’ye ise İyilik Gemisi ile gıda malzemesi gönderildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir