Gaziantep Sanayi Odası, yıldızları ödüllendirdi

-
Gaziantep Sanayi Odası, yıldızları ödüllendirdi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), kent ve ülke ekonomisinin büyümesine güç katan sanayicilerini ödüllendirdi. 2015 Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nde gıda sektöründen firmalar da ödül alırken, yapılan konuşmalarda asgari ücret başta olmak üzere iş dünyasının gündemindeki konular öne çıktı.

gaziantep-sanayi-odasi-www.gidahatti.comGaziantep Sanayi Odası tarafından düzenlenen “2015 Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni”, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ülke ekonomisine yön veren en önemli şehirlerden birisi olduklarını, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde 130 bin kişiye istihdam sağlandığını ve 925 fabrikanın faaliyet gösterdiğini, 5. Bölgede 117 fabrikanın inşaatının da devam ettiğini söyledi.

Dış piyasalarda zor bir yıl geçmesine rağmen Gaziantep’in en fazla ihracat yapan ilk 10 şehir içerisinde 5’inci sıraya yükselmeyi başardığına vurgu yapan Adil Konukoğlu, sözlerini söyle sürdürdü:

“Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması listesinde 64 firmamız, 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında 55 firmamız yer alıyor. En fazla endüstriyel tasarım başvurusu yapan 2’inci il ve en fazla marka-patent başvurusu yapan 6’inci il konumundayız.

adil-konukoglu-www.gidahatti.com

Türkiye’nin son 13 yıldaki en önemli kazanımı, siyasi istikrar ve güven ortamının güçlü bir şekilde tesis edilmesidir. 1 Kasım sonrasında tek parti hükümeti kurulması, iş dünyamıza yeniden umut vermiştir. Önümüzde seçimsiz 4 yıl var. Bu tarihi fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Daha çok çalışarak, ekonomide yeni bir hamle yapmalıyız.

Küresel sistemde ortaya çıkan, politik ve ekonomik değişimlere hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu yüzden yeni dönem, güçlü reformlar ve hızlı büyüme dönemi olmalıdır. Ülkemizin dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olabilmesi için büyüme oranını yeniden yüzde 7-8’lere çekmesi gerekmektedir. Bu sıçramayı yapabilmek için Türkiye sanayide yapısal dönüşüm yapmalıdır. Yüksek katma değerli üretim,  ileri teknolojiye dayalı ihracatı artırmalıdır. Bunun için devletin, yüksek katma değerli sanayi faaliyetlerine özel programlarla destek vermesi gerekiyor. Reel sektörün yatırım iştahı artırılmalıdır. Teşvik sistemi gözden geçirilerek, sektörel bazlı teşvik getirilmelidir. Yeni yatırımların yanı sıra mevcut yatırımlara işletme teşvik sistemi geliştirilmelidir.

Ürettiğimizi ihraç etmeden büyüyemez ve cari açığımızı kapatamayız. Bu nedenle şirketlerimizin, yeni ihracat pazarlarına girmesi özendirilmeli, ihracat taşımalarına navlun ve akaryakıt desteği sağlanmalıdır. Eximbank, siyasi sorunlar yaşanan ülkelere yönelik kredi desteğini artırmalıdır. Yeni ihracat taahhüdü almadan, firmalara ilave kredi verilerek, bu zorlu süreci kolay geçirmeleri sağlanmalıdır.”

Adil Konukoğlu: Asgari ücret yükünü devlet de paylaşmalı

İş dünyasının en büyük beklentilerinden birisinin vergi reformu olduğunu, herkesten vergi toplanan daha adil bir sistem kurulması gerektiğini belirten GSO Başkanı Adil Konukoğlu, istihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesini istedi. Asgari ücret artışından ortaya çıkacak yükün bir bölümünü devletin üstlenmesi gerektiğinin altını çizen Konukoğlu, “Biz, asgari ücret artışına karşı değiliz. İşçimizin daha fazla almasından mutlu oluruz. Bu konuda işveren, üzerine düşeni yapacaktır. Hükümetimizden bu yükü paylaşmasını, sigorta primi işveren payını düşürmesini istiyoruz” diye konuştu.

rifat-hisarciklioglu-www.gidahatti.com“Karşılıksız çeke tekrar hapis cezası istiyoruz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, TOBB olarak asgari ücretin artırılmasıyla ilgili çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Kesinlikle yanlış anlaşılmasın, biz, işçilerimiz ‘az kazansın’ demiyoruz. Böyle bir talebimiz yok. Daha fazla kazansınlar. Çünkü onlar kazandıkça biz de kazanıyoruz. Onlar kazanmadan bizim kazanabilmemiz mümkün mü, değil. Biz diyoruz ki, işverenin cebinden zaten bin 500 lira çıkıyor. İşçinin eline ulaşan maaş ise bin lira. Asgari ücreti bin 300 lira yapın. Biz bin 500 lira vermeye devam edelim. İşçimiz bin 500 lira net alsın” diye konuştu.

İç piyasada sıkıntı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Para dönmüyor. Nakit yok. Şu anda en büyük sıkıntımız bu. Türkiye’nin tamamında bu sıkıntı var. Son 1 yılda karşılıksız çeklerde tutar bazında artış yüzde 86… Bundan dolayı bir talep var; tekrar karşılıksız çeke hapis gelsin” dedi ve işadamlarına karekodlu çek kullanmalarını tavsiye etti.

mehmet-simsek-www.gidahatti.com“Üst gelir grubuna çıkmalıyız”

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Türkiye’nin zor bir dönem ve küresel konjonktürden geçtiğini, her şeyin güllük gülistanlık olmadığını belirterek, “İş yapmanın hilesi dürüstlükse, refahın hilesi de reformdur. Başka da bir yolu yordamı da yoktur. Bunu da hep birlikte yapacağız. Çünkü reformlar toplumsal destek, güçlü siyasi irade, sahiplenme gerektirir” diye konuştu.

Türkiye’nin aslında uzun bir süre alt-orta gelir grubuna sahip bir ülke olduğunu, uzun yıllar da orada kaldığını, yakın dönemde ise 1. nesil reformları yaparak ülkeyi orta-üst gelir grubuna çıkardıklarını kaydeden Şimşek, bir süredir bu konumda olunduğunu ifade etti. Şimşek, reform yapmadan üst gelir grubuna çıkmanın artık imkansız olduğunu, o yüzden Türkiye’nin reformlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Türkiye’de çalışabilir çağda bulunmasına rağmen istihdam oranının yüzde 50’nin biraz üzerinde olduğuna dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti:

“Yani çalışabilir çağda olup da özellikle genç ve kadınlar anlamında çok büyük bir nüfusumuz var. Ancak sistemimizdeki bazı katılıklar, bu çalışmaların önünde birer engel. Burada birçok unsur var. Şu anda kıdem tazminatından işçilerin sadece yüzde 8’i yararlanabiliyor. Biz işçilerin hepsi yararlansın istiyoruz. ‘Uluslararası standartlarda yeni bir model kuralım, Türkiye’nin tasarrufları artsın’ diyoruz. Şirketlerimiz önlerini görebilsin, gelecekte kalabilecekleri riskleri fona para koyarak tedbir alsınlar. Bu kesinlikle tamamen işçilerimizin lehinedir. Dolayısıyla bizim maksadımız işçimizin haklarını garanti altına almaktır. Dünya standartlarındaki parametrik modelle bu sistemi yeniden kurgulamak istiyoruz.”

Hollanda’da çalışanların yüzde 20’sinden fazlasının part time çalıştığını, işsizlik oranı yüzde 5 olan ABD’nin de dünyadaki en esnek çalışma saatlerine uygun ülke olduğunu, iş piyasası kuralları katı olan Avrupa’da ise işsizliğin yüzde 10’un üzerinde olduğuna dikkati çeken Mehmet Şimşek, “Avrupa’da çalışma sistemi esnek değil. Yani demek ki biz işsizin yanındaysak, eğer biz istihdamı artırmak istiyorsak bu alan çok önemli” dedi.

“Asgari ücret konusunda endişeye gerek yok”

Asgari ücretle ilgili tartışmalara da değinen Mehmet Şimşek, bu sene itibarıyla iş başı eğitimine alınacak tüm işçilerin masraflarının devlet tarafından ödeneceğini hatırlattı. Asgari ücret konusunun çok hesaplı yapılması gerektiğine işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

“Bu konuda rekabet gücü dikkate alınmalı. Yansımaları iyi hesaplanmalı. Seçim döneminde bu tür vaatler hemen hemen tüm partiler tarafından ortaya konuldu. Açık konuşuyorum. Şimdi bunun sonuçları iş alemi açısından var, bunu biliyorum. Ama şunu da bilmek lazım, birçok sektörümüzde zaten asgari ücretle çalışan yok. Birçok sektörde durum bu. O yüzden işi ne çok abartalım ne de küçümseyelim. Yük paylaşımı gündemde. Bu konuyu çalışıyoruz.”

Türkiye’deki yatırım ortamının mükemmel olmadığını, iş adamlarının birçok soruna rağmen başarılı olarak kahraman haline geldiğini dile getiren Mehmet Şimşek, artık konuşma döneminin yerini iş yapmaya bıraktığını söyledi. Şimşek, “İlk işimiz Ar-Ge ve tasarım. Çünkü katma değer zincirinde yükselirsek, bu asgari ücret meselesi mesele değildir. Ürettiğimiz malın kilogram değeri, 1 dolar 58 cent. Örnek olarak söylüyorum bunu 3 dolara çıkarırsak, zaten asgari ücretin payı, çok önemli olmayacak. Onun için korkuya, endişeye gerek yok. Tabii bir miktar yük paylaşımı, daha önemlisi de kalıcı bir şekilde rekabet gücü artışının peşinde olacağız” diye konuştu.

“2016 yılında büyümenin hızlanmasını bekliyoruz”

Gelişmekte olan ülkelerin Çin ve Hindistan gibi bazı ülkeler haricinde %1,8 oranında büyüme kaydettiğini, Türkiye’nin ise iki seçim geçirmesine ve çevresindeki ateş çemberine rağmen seneyi %3,5-4 oranındaki büyümeyle kapatacağını aktaran Şimşek, bunun da ülke için önemli bir ekonomik parametre olduğuna işaret etti.

Türkiye’deki enflasyonun %8 olduğunu, bunun da arzuladıkları bir rakam olmadığını anlatan Şimşek, “2016 yılında büyümenin hızlanmasını bekliyoruz. Çünkü belirsizlik azaldı, AB toparlanıyor. Özetle 2016’da büyüme, rahatlıkla yüzde 4,5 ve üzerini yakalayabilir. Yüksek istihdamın büyümeyle devam edeceğini düşünüyorum. Mali disipline devam etmeliyiz ve enflasyonu da kontrol altında tutmamız gerekiyor” diye konuştu.

fatma-sahin-www.gidahatti.comGaziantep dünyanın 7. büyük rekabet edebilir şehri

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Gaziantep’in yıldızların anası olan kutup yıldızı olma hedefiyle çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Artık ülke yarışından kent ekonomisi yarışına geçildiğini belirten Fatma Şahin, “Dünya Bankası geliyor ve şehirleri inceliyor, Gaziantep için de dünyanın 7’nci büyük rekabet edebilir şehri olduğunu belirliyor. Bundaki başarının sırrı ise birlikte rahmet vardır görüşünden hareket ederek her zaman gücümüzü birleştiriyoruz. Başarı da böylelikle geliyor. UNESCO’dan kazandığımız ödül de bu güç birliğinin eseri” değerlendirmesinde bulundu.

gaziantep-sanayi-odasi-www.gidahatti.com71 firmaya Gaziantep’in Yıldızları Ödülü

Konuşmaların ardından Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu arasına giren GSO üyesi firmaların yanı sıra “TÜBITAK ve SAN-TEZ kategorilerinde Ar-Ge”, “En Fazla Patent Başvurusu Yapan Firmalar”, “En Fazla Faydalı Model Başvurusu Yapan Firmalar”, “En Fazla Marka Başvurusu Yapan Firmalar”, “En Fazla Endüstriyel Tasarım Başvurusu Yapan Firmalar” ile “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” kategorilerinde 71 firmaya ödülleri verildi.

Törende ödül alan gıda sektöründen firmalar şöyle:

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşları Kategorisi

Şölen Çikolata, Oba Makarnacılık, Mutlu Makarnacılık, Besler Makarna, Un, İrmik Gıda Sanayi, Kadoğlu Yağ Sanayi, Nadir Yağ Sanayi

Türkiye’nin En Büyük İkinci 500 Sanayi Kuruluşları Kategorisi

Besler Gıda ve Kimya, Unat Yağ Gıda, Sayınlar Gıda, Bessan Makarna Gıda, Tat Makarnacılık, Avira Gıda İnşaat, İpek Yem ve Gıda, Besan Nişasta

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir