Gaziantep Mutfağı UNESCO korumasında

-
Gaziantep Mutfağı UNESCO korumasında

Gaziantep, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” gastronomi dalında giren Türkiye’nin ilk şehri oldu.

unesco-logo-www.gidahatti.comYaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuştu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve görünürlüklerini artırıyorlar.

Şehirlerin, Yaratıcı Şehirler Ağı’na, “el sanatları ve halk sanatı”,  “dizayn”, “sinema”, “gastronomi”, “edebiyat”, “müzik” ve “görsel sanatlar” alanlarında yaptıkları başvurunun değerlendirilmesi sonucu katılabiliyor.

UNESCO son olarak 33 ülkeden 47 kenti daha Yaratıcı Şehirler Ağı’na aldı. Bu şehirler arasında gastronomi dalında ağa kabul edilen Gaziantep’in de aralarında bulunduğu dokuz şehir daha yer aldı.

Gaziantep’in, Türkiye’den UNESCO ağına katılan ilk şehir olma unvanını kazandığı gastronomi dalında, bugüne kadar farklı ülkelerden sadece sekiz şehir listeye alınmıştı. Listeye bundan önce Çin’den iki, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti.

UNESCO’da sunum

UNESCO’nun 70’inci yıldönümü ve Türk sözlü geleneğinin efsanevi Dede Korkut kitabının bilinen ilk nüshasının bulunmasının 200’üncü yıldönümü nedeniyle Paris’teki UNESCO Merkezi’nde düzenlenen program kapsamında Gaziantep mutfağının tanıtımı da yapılmıştı.

Gaziantep’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde verilen resepsiyonda, 1000’den fazla konuğa Gaziantep yöresel mutfağından örnekler sunulmuştu.

baklava-www.gidahatti.comAntep Mutfağı

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep’te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle oluşan zengin mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alıyor.

Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında bulunan kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında yenidünya, sebzeli, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılıyor.

Gaziantep mutfağını, diğer şehirler arasında öne çıkaran bir lezzet de kuşkusuz baklava. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından standartları da belirlenen Antep baklavası, yörede yetişen fıstık ve Urfa sade yağından yapılıyor. Ünü dışarıya da yayılan Antep Baklavası, birçok ülkeye de ihraç ediliyor ya da sipariş üzerine gönderiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın