Gastronomi dünyası taciz iddiaları ile sallanıyor!

-
Gastronomi dünyası taciz iddiaları ile sallanıyor!

ABD’de gastronomi dünyası, 2 önemli ismin karıştığı cinsel taciz iddiaları ile sarsılıyor. Olayların merkezinde ünlü şef Mario Francesco Batali ve tanınmış restoran işletmecisi Ken Friedman var.

The New York Times’da yayınlanan habere göre, dünya genelinde ses getiren iddiaların ardından hem Batali hem de Friedman pişman olduklarını ve aktif görevi bıraktıklarını açıkladı.

Ken Friedman, en bilineni The Spotted Pig olmak üzere ABD’de önemli bazı restoranların işletmecisi ve ortağı.

Mario Batali ise ABD’de çok sayıda restoranın sahibi olmanın yanında The Chew isimli bir televizyon programı yapıyor ve ülkenin önemli şefleri arasında gösteriliyor.

Mario Batali

Gastronomi dünyası taciz iddiaları ile sallanıyor!

Ken Friedman hakkındaki iddiaların sayısı ve ciddiyeti oldukça fazla. Farklı dönemlerde restoranında (The Spotted Pig) çalışan kadınların anlattıklarına göre Friedman tacizi bir alışkanlık haline getirmiş; çalışma ortamında çeşitli şekillerde cinsel taciz sayılabilecek davranışlar sergilemiş, hatta işi daha ileri götürüp çalışanlarına birlikte uyuşturucu içmeyi teklif etmiş. Çalışanlar, restoranlarına birçok ünlü yatırımcının ortak olduğu Friedman’nın gastronomi dünyası içinde güçlü bir isim olması nedeniyle yaşananları anlatmaktan çekindiğini söylüyor.

56 yaşındaki Friedman hakkında toplamda 10 kadın çalışan, Friedman’ın kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürüyor. Çalışanlar, The Spotted Pig’e sık sık uğrayan Batali’nin de benzer davranışları Friedman’ın bilgisi dahilinde sergilediğini iddia ediyor.

Ken  Friedman özür diledi

The New York Times’dan gelen soruları yanıtlayan Friedman, kişisel yaşamıyla iş yaşamının iç içe olduğunu söyledi ve “Yaptıklarım için herkesten tüm kamuoyundan özür diliyorum.” dedi. Friedman’ın cevabının yayınlanmasından hemen sonra, firması Friedman’ın restoranların yönetiminden süresiz bir şekilde uzaklaştığını söyledi.

Friedman’ın sektörde güçlü bir isim olmasının önemli sebeplerinden biri de, önemli bir şef olan April Bloomfield ile ortak olması. Taciz iddialarında bulunan kadın çalışanlara göre aynı restoranda şef olarak çalışan Bloomfield, hemcinslerinin Friedman hakkındaki taciz iddialarını ciddiye almamış, görmezden gelmiş.

Mario Batali de iddiaları kabul etti

Batali hakkında da oldukça ciddi iddialar var. 4 kadın çalışan, Batali’nin kendilerine uygunsuz şekilde temasta bulunduğunu öne sürüyor. Bu davranışın 20 yıldır devam ettiği söyleniyor.

İddialarla ilgili bir açıklama yayınlayan Batali, özetle suçlamaları kabul ettiğini, davranışlarının yanlış olduğunu söyledi ve özür diledi. Batali, hayal kırıklığına uğrattığı insanların tekrar güvenini kazanana dek işletmelerinin günlük işleriyle ilgilenmeyeceğini açıkladı.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir