G20 Zirvesi’nde gündem yüklü!

-
G20 Zirvesi’nde gündem yüklü!

Almanya’nın ev sahipliğinde 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde Hamburg’da yapılacak olan G20 Zirvesi’nde, ekonomiden istihdama, kalkınma yardımlarından beslenmeye kadar dünyada gündem oluşturan küresel sorunlar masaya yatırılacak.

2015 yılında Türkiye’de, Antalya’da, geçen yıl ise Çin’de düzenlenen G20 Zirvesi, bu yıl 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde Hamburg’da toplanacak.

g20-gidahattiAlmanya’nın ev sahipliğinde yapılacak zirvede liderleri, küresel sorunlardan oluşan yüklü bir gündem bekliyor.

G20’nin gündeminde neler var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı, küresel düzeyde gündem oluşturan sorunların masaya yatırılacağı zirvede ele alınacak konular, ana başlıklar itibariyle şöyle:

Dünya ekonomisi ve piyasalar: G20’de gündemin ilk sırasında, dünya ekonomisinin ve finans piyasalarının istikrara kavuşturulması bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın regülasyona sıcak bakmadığı açıklaması yapması ve düzenleyici kuralların gevşetilmesine ilişkin kararına dikkat çekilerek, finans piyasalarının denetlenip düzenlenmesiyle ilgili tartışmalarda ABD ile görüş ayrılığı yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İklim değişikliği ile mücadele: Yine ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceği açıklaması nedeniyle tartışmalı konu başlıklarından birisi de bu olacak. Başta ev sahibi Almanya olmak üzere, 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın uygulanmasında ısrarcı olacak G20 Liderlerinin, anlaşmaya bağlılıklarını vurgulamaları bekleniyor.

multeci-gidahattiİltica ve göç: Tartışmalı konu başlıklarından birisinin de mülteci politikası olacağı belirtiliyor. İtalya’daki G7 Zirvesi’nde “düzenli göç” anlaşmasına varılmasına karşı çıkan ABD yönetimi, ulusal sınırların güvenliğini öne sürmüştü. Almanya ve diğer ülkeler ise göç nedenlerinin ortadan kaldırılması ve mültecilerin korunmasında daha sıkı uluslararası işbirliği yapılmasından yana.

Kalkınma yardımları ve beslenme: BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri de, G20 Liderlerinin gündeminde bulunuyor. Çin’in dönem başkanı olduğu 2016 yılındaki G20 zirvesinde onaylanan eylem planının somutlaştırılması için kararlar alınması beklenen zirvede; tarım, beslenme güvenliği ile su kaynaklarının korunması ve su tüketiminde tasarruf da öncelikli başlıklar olarak öne çıkacak.

Sağlık: G20 Zirvesi’nin sağlık başlığı altında, dünya genelinde gözlenen salgın hastalıklarla mücadelenin yanı sıra, giderek küresel boyutta bir sorun haline gelen antibiyotik direnci konusu da ele alınacak.

dijital-ekonomi-gidahattiEkonomik büyüme için dijitalleşme

Terörün finansmanı, para aklama ve yolsuzlukla mücadele: G20’nin gündeminden hiç düşmeyen bu başlıkta, ekonomik faaliyet gösteren şirket ve diğer kuruluşların yapısına şeffaflık kazandırılması ile terör finansmanını önlemek amacıyla alınan tedbirler de gözden geçirilecek. Yolsuzlukla mücadeleye yönelik önlemler de liderlerin gündeminde.

Dijitalleşme: Küresel ölçekte önemi giderek daha fazla anlaşılan dijitalleşme, ekonomik büyümenin ve sosyal gelişmenin itici gücü olarak tanımlanıyor. Dijital altyapının genişletilmesi, bu alandaki normlar, tüketicinin korunması, kişisel verilerin gizliliği, bilişim güvenliği ve enformasyon akışı da G20’nin gündeminde.

Kadınlar: Önceki zirvelerde kadının ekonomik gelişmedeki rolü vurgulanarak, kadınların ekonomik hayata katılımının arttırılması kararlaştırılmıştı. Bu konuda mevcut durum gözden geçirilerek, neler yapılabileceği de masada duran başlıklardan biri.

İstihdam: G20 ülkelerinin istihdamdaki öncelikleri arasında çalışan kadın sayısının arttırılması, göçmenlerin istihdama katılımları ile dijitalleşmenin iş ve çalışma piyasasına yönelik etkileri bulunuyor. Küresel ticaret kapsamında, çalışma, sosyal güvenlik ve çevre standartlarına uyum da üzerinde durulan konular arasında.

g20-bayrak-gidahattiG20 nedir?

Yirmiler Grubu (G20) 19 sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerle Avrupa Birliği’nden oluşuyor. Dünya nüfusunun üçte ikisini barındıran, dünya ekonomisinin de yüzde 80’ini oluşturan G20’de Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Almanya, Fransa, Büyük Britanya, Hindistan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye ve ABD yer alıyor.

Gayrı resmi bir forum olan G20, 1999 yılındaki Asya ekonomik krizine tepki olarak kurulmuştu. Önce maliye bakanları düzeyinde bir araya gelen G20 ülkeleri, ekonomi ve finans politikalarında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyorlar. 2008 yılında patlak veren küresel finans krizinin ardından devlet ve hükümet başkanları düzeyine çıkarılan G20 zirvelerinde ekonominin yanı sıra iklim, sağlık, kalkınma ve istihdam politikaları da görüşülüyor. Suriye ve Ukrayna gibi kriz odaklarıyla ilgili gelişmeler de zirvede bir araya gelen liderlerin görüşmelerinde ele alınıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir