Fransa’da kuş gribi korkusu büyüyor

-
Fransa'da kuş gribi korkusu büyüyor

Fransa, geçtiğimiz haftalar patojenliği düşük olan ilk H5N3 kuş gribi vakalarını belirlemesinin ardından ülkenin güney doğu bölgesinde yaşanan bir salgında oldukça bulaşıcı türlerin görüldüğü daha da fazla vaka tespit etti.

Fransız tarım bakanlığı, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir raporda ülkenin güney doğusundaki üç farklı çiftlikte üç H5N3 kuş gribi vakası görüldüğünü açıkladı. Fransız tarım bakanlığı bölgedeki diğer salgınların sonrasında ülke genelinde uygulanan izleme kampanyası çerçevesinde Landes bölgesindeki iki, Pyrenees Atlantiques bölgesindeki bir çiftlikte bu türün belirlendiği söyledi. Bir bakanlık yetkilisi yaptığı açıklamada insan sağlığı için bir risk bulunmadığını ve kriz yönetimlerinin etkilenmediğini ifade etti.

Hızla artan vakalar

Tarım alanında Avrupa’nın en büyük üreticisi olan Fransa geçtiğimiz ay sonundan beri oldukça patojen üç türün (H5N1, H5N2 ve H5N9) belirlendiği kuş gribi vakalarıyla karşılaşmaktadır. Tarım bakanlığı internet sitesinde yaptığı güncellemede Pazartesi günü 15 olan patojen kuş gribi vakalarının sayısının şu anda 30’a ulaştığını duyurdu.

Yönetim, Fransa’da tespit edilen H5N1 türünün Asya’da bulunan ve çok sayıda insanın ölümüne yol açan türden farklı olduğunu açıkladı. Fransız sağlık ve gıda güvenliği kurumu Anses belirlenen H5N1 türünün genetik bileşiminin analizini yaptı. Fransız Tarım Bakanı Stephane Le Foll bu analizde geçmişte daha ciddi salgınlara yol açan ve insanlara bulaşan genetik işaretçilerin belirlenmediğini söyledi.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 3 farklı patojen türün bu kadar kısa zamanda ortaya çıkmasının örneğine rastlanmamış bir durum olduğunu, bir hipoteze göre patojenliği düşük türlerin patojenliği yüksek türlere evrimleşmiş olabileceğini söyledi.

İhracat kısıtlamaları

kaz-cigeri-www.gidahatti.comFransız Tarım Bakanı Stephane Le Foll ise Pazartesi günü açıklama yaparak bu türlerin insanlara bulaşma riskinin olmadığını ve virüsün gıda yoluyla bulaşmadığını söyledi. Tarım bakanı ayrıca büyük oranda salgından etkilenen bölgelerde üretilen kaz ciğerini tüketme konusunda insanları teşvik etti. Bununla birlikte kaz ciğerinin en büyük müşterisi olan Japonya ve bazı diğer ülkelerin canlı kuş ve kümes hayvanı ürünleri ihracatlarında Fransa’ya kısıtlamalar uygulaması kaz ciğer endüstrisini fazlasıyla etkiledi. Kaz ciğeri yağlı bir vücuda sahip olacak şekilde yetiştirilen ördeklerden veya kazlardan üretilmektedir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın