Fransa’da Kuş Gribi, Kore Çekildi

-
Fransa’da Kuş Gribi, Kore Çekildi

Geçtiğimiz hafta içerisinde Fransa’nın Dordogne bölgesinde bir aile çiftliğinde H5N1 virüsüne rastlanılmasının ardından Fransız tarım kuruluşları alarma geçti. Kore ise çok geçmeden Fransız ithalatlarını geçici olarak yasakladı.

Güney Batı Fransa’da bir çiftlikte bulunan tavukların %75’ini kuş gribi nedeniyle ölmesinin ardından Fransız yetkililer hızlı bir şekilde çiftlikte bulunan diğer tavukların itlafını gerçekleştirdiler.

22 tavuğun öldüğü kuş gribi vakası, her yıl 235 milyon tavuk üreten Fransa için oldukça küçük bir olay. Ancak Fransız yetkililer işi şansa bırakmamak adına hastalığın salgın haline gelmeden kontrol altına alınması için sıkı önlemler aldılar.

Çiftlik etrafında karantina bölgesinin kurulmasının ardından Tarım Bakanı Stephane Le Foll kuş gribinin insanlar için tehlikeli olabileceğini, ancak hızlı bir şekilde aldıkları önlemlerin hastalığın tehlike teşkil etmeden önce durdurulmasını sağladığını belirtti. Le Foll ayrıca kuş gribi virüsünün kanatlı hayvan ürünlerinin tüketilmesi sonucunda herhangi bir etkisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Tarım Bakanının açıklamayı gerçekleştirmesinden bir gün sonra ise Güney Kore de açıklamada bulunarak kuş gribi tehlikesi geçene kadar Fransız kanatlı hayvan ürünlerinin geçici olarak ülkeye girişini yasakladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın