Fonksiyonel içecekler: Yenilikçi ve güçlü bir kategori

-
Fonksiyonel içecekler: Yenilikçi ve güçlü bir kategori

Fonksiyonel içecekler, tüketicilerin sağlık ve sıhhat yönündeki ilgisi sayesinde oldukça popüler. Farkındalığı gittikçe artan tüketiciler, somut faydası olan ürünleri talep ediyor.

Dünya çapında gıda ve içecek endüstrilerine danışmanlık yapan Zenith International firmasının piyasa istihbaratı direktörü Esther Renfrew, hızlı ve somut etkisi nedeniyle enerji içeceklerinin tüketiciler arasında özellikle popüler olduğunu ifade etti.

Esther Renfrew, Zenith International tarafından 26 ile 28 Nisan 2016 tarihleri arasında İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen 12. InnoBev Küresel Gazlı İçecek Kongresi’nde konuştu.

enerji-icecegi-gidahatti

Fonksiyonel içecekler arasında doğru pozisyon almak

Bazı içecekler doğası gereği işlevsel özelliklere sahip olabilir. Ancak Renfrew’e göre fonksiyonel içecek tanımı, işlevsellik ilave edilmiş içecekler için kullanılıyor.

2015 verilerine göre fonksiyonel içecekler piyasası, hacim olarak toplam içecek piyasasının yaklaşık %7’sini oluşturuyor.

Sindirimi kolaylaştırmak için meyve suyu!

Fonksiyonel içecek hacminin büyük olduğunu ve büyümeye devam ettiğini söyleyen Renfrew, fonksiyonel içeceklerin ekonomik gerileme döneminde tüketiciler için çok pahalı  olması nedeniyle olumsuz etkilendiğini ancak şu anda içecek kategorisinin genelinde iyi bir paya sahip olduğunu belirtti.

Öte yandan fonksiyonel içecekler değer anlamında içecek kategorisinin %13’ünü temsil ediyor. Bu oranlar fonsiyonel içeceklerin önemini  ve tüketicilerin katma değeri için daha yüksek fiyatlara razı olduğunu gösteriyor. Renfew bu noktada firmalara ürünleriyle ilgili vaatlerinin gerçek olması uyarısını yapıyor.

Ranfrew, “tüketiciler kesinlikle daha eğitimli, ürünleri anlamaya çalışıyor. Ürünler sadece tüketiciler tarafından değil, EFSA ve benzeri kuruluşlar tarafından dikkatle inceleniyor ve daha çok bilgi isteniyor. Bu detaylar işleri zor ve ilginç bir hale getiriyor,” dedi.

Ranfrew, markanın verdiği mesajın açık olması gerektiğinin de altını çizdi.

Avustralya meyve suyu, Avrupa süt içiyor

Ranfrew, “marka güvenilir olmalı. Markanın ne önerdiğine ilişkin açık bir mesaj olmalı. Çok fazla unsurun yer alması tüketici için kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle mesajın sade ve açık olması önemlidir,” ifadeleri kullandı.

enerji-icecegi-gidahatti

Enerji içecekleri

Enerji içecekleri kategorisi, fonksiyonel içecekler arasında özellikle popüler.

Bu sektörde çapraz kategoriler de var. Örneğin enerji suyu, meyve suyu ve enerji, çay ve enerji, spor ve enerji, süt ve enerji, kahve ve enerji  gibi ürün kategorileri görülüyor.

Bunun nedeni, günümüzün yoğun yaşam tarzları için enerjinin önemli bir unsur olması. Ancak tüketiciler için hızlı ve somut etki de önemli. Tüketiciler tercih ettikleri ürünlerin etkisini somut bir şekilde hissetmek istiyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın