Fitch’ten Türkiye’ye borç artışı uyarısı!

-
Fitch’ten Türkiye’ye borç artışı uyarısı!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yayınlanan raporda, sekiz gelişmekte olan ülke değerlendirildi. Raporda, Türkiye’de özel sektörün döviz borcunun gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının 2015 ikinci çeyrek itibariyle yüzde 41 ile en yüksek oranda olduğu belirtildi. Sekiz ülke için orta değerin yüzde 20 seviyesinde, en düşük oran ise yüzde 10 ile Çin’de bulunuyor. Raporda ayrıca, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde geçen yıldan bu yana görülen sert değer kayıplarıyla birlikte özel sektörün döviz borçlarının bu ülkeler için yarattığı risklerin arttığı, geçen yıl itibariyle en yüksek borçluluk oranının ise Türkiye’de olduğu belirtildi.

Piyasalar dalgalı

Fitch tarafından bugün yayımlanan sekiz gelişmekte olan ülke değerlendirildiği raporda, “Döviz borçları başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki özel sektör borçlarındaki hızlı artış, para birimlerindeki geniş çaplı değer kaybı da göz önüne alındığında bu ülkelerin ekonomileri, finans sistemleri ve ülke notları üzerindeki aşağı yönlü riskleri küresel belirsizliğin güç kazandığı bu dönemde artırdı” denildi.

Fitch-gidahatti

En düşük oran yüzde 10 ile Çin’de

Türkiye’de özel sektörün döviz borcunun gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının 2015 ikinci çeyrek itibariyle yüzde 41 ile en yüksek oranda olduğu belirtildi. Sekiz ülke için orta değerin 20 seviyesinde, en düşük oran ise yüzde 10 ile Çin’de bulunuyor.

Rus ekonomisi darboğazda!

Türkiye’de borçluluk oranı arttı

Fitch, gelişen ülke para birimlerinin geçen yıl Haziran’dan bu yıl Mart ayına kadar kaydettiği değer kaybına bakıldığında Türkiye’de borçluluk oranının 2 yüzde puan arttığını tahmin ediyor. Bu oran Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Güney Afrika’dan oluşan grup içinde en düşük seviyeyi oluşturuyor.

fitch-turkiyenin-kredi-notu-gidahatti

Özel sektörün döviz borçlarının GSYH’ya oranı yüzde 37 ile Türkiye

Özel sektörün döviz borçlarının GSYH’ya oranının yüzde 37 ile Türkiye’den sonra ikinci sırada olduğu Rusya’da ise artışın 8 yüzde puan olduğu tahmin ediliyor. REUTERS

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir