Fıstık alerjisini geçirecek ilaç geliştirildi!

-
Fıstık alerjisini geçirecek ilaç geliştirildi!

Geliştirilen yeni bir ilaç, insanları zamanla küçük miktarlara maruz bırakarak fıstık alerjisi reaksiyonlarının şiddetini azaltabiliyor. İlacı geliştiren firma ABD Gıda ve İlaç Kurumu’nun onayını bekliyor.

Kazara fıstığa maruz kalan alerjik bireylerin hayatta kalmasına yardımcı olabilecek yeni bir tedavi geliştirilmesinde sona gelindi.

İlaçla fıstık alerjisi kademeli şekilde azalıyor

Aimmune Therapeutics firmasının geliştirdiği AR101 ilacı, 1987 tarihli Prenses Gelin (The Princess Bride) filmindeki yaklaşımı fıstık alerjisini tedavi etmek için kullanıyor.

Filmdeki karakter Westley’in zehre hassasiyeti azaltmak için küçük miktarlardaki zehre sürekli maruz kalmasına benzer şekilde; AR101 isimli ilacı kullananlar tolerans geliştirebilmek için tekrar tekrar fıstığa maruz kalmış oluyor.

Aimmune firması, Faz 3 PALİSAT verimlilik denemesi için 4 ile 17 yaş arasında, ciddi fıstık alerjisi olan 496 çocuğu tedavi etti. Bu çocuklarda bir fıstığın onda biri dahi alerjik reaksiyonlar başlatabiliyordu.

İlaçta ne var?

1 yıl boyunca her gün, katılımcıların 372’si AR101 kapsülünün içeriğini yemeklerine karıştırdı. Her kapsülde, denemenin ilk 6 ayı boyunca zamanla arttırılan, sonra da sabit kalan belirli miktarlarda fıstık unu bulunuyordu. 124 çocuğa ise plasebo, yani ilaç olduğu söylenerek verilen işlevsiz madde verildi.

Denemelerden elde edilen sonuçlar, test sonunda AR101 verilen katılımcıların %67’sinin 600 miligramlık bir fıstık proteini  dozunu tolere edebildiğini gösterdi. Bu miktar kabaca 2 fıstığa veya fıstık ezmeli bir sandviçten alınacak küçük bir ısırığa tekabül ediyor.

İlaç ne zaman piyasaya sürülecek?

Öte yandan plasebo verilenler arasında aynı dozu tolere edebilenlerin oranı yalnızca %4’tü. Bu da ilaç için son derecede olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Bir ilacın ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından kabul edilebilmesi için, yapılan testlerde plaseboyu istatistiki olarak %15 geçmesi lazım. %53’lük fark ile AR101 gerekenden çok daha fazlasını başarmış oldu.

Aimmune firması hazırladıkları basın bülteninde, 2018 bitmeden FDA’ya, 2019’un ilk yarısında ise Avrupa’ya onay için başvuracaklarını açıkladı.

En yaygın görülen gıda alerjilerinden biri olan fıstık ezmesi alerjisi, alerji seviyesi yüksek bireylerde ölüme dahi neden olabiliyor. Çocuklar fıstıktan uzak durması konusunda yetişkinler kadar başarılı olamayabiliyor. Bu nedenle AR101 gibi bir ilacın alerjik reaksiyonun şiddetini düşürme potansiyeli, ebeveynlerin içini rahatlatabilir.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir