Fındıktaki fiyat belirsizliği ne olacak?

-
Fındıktaki fiyat belirsizliği ne olacak?

Yeni sezona çok az bir süre kalmasına rağmen fındık fiyatlarının istenilen seviyeye ulaşmaması ve fındık alım politikasının henüz netleşmemesi üreticiyi kaygılandırıyor. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Bu sezon istediği fiyattan fındığını satamayan üreticilere yeni sezonu beklemelerini öneriyoruz.” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, yaptığı açıklamada, fındık fiyatlarının bir türlü istenilen seviyeye çıkmadığını belirterek, “Maalesef fındık fiyatı Haziran ayının ilk gününde de 9 lira seviyelerinden işlem gördü.” dedi.

kabuklu-findik-gidahatti

Üretici fındık fiyatlarının yükselmesini bekliyor

Fiyatların bilinçli olarak 10 liranın üzerine çıkarılmadığını ileri süren Soydan, “Ne yazık ki üreticilerimizin mağduriyeti bu nedenle sürüyor. Birçok üretici bu aylarda fiyatın artmasını bekliyordu ama beklenen olmadı. Üretici çaresizce fiyatların yükselmesini bekliyor.” diye konuştu.

Soydan, üreticiden ürünlerini yeni sezona kadar bekletmesini istedi ve ekledi: “Zaten üreticilerimizin büyük bölümü bu yönde karar almış durumda. Bizim de önerimiz bu yönde. Bu sezon istediği fiyattan fındığını satamayan üreticilerimizin yeni sezonu beklemelerini öneriyoruz ancak kararı verecek olan üreticilerimiz.

Fındıkta kanser tehdidi!

findik-2-gidahatti

Üretici yeni sezondan umutlu

Herkes kararını kendi verecek. Üreticilerimiz fındığı yeni sezona bekletmeleri durumunda daha iyi fiyattan satacağını düşünüyor. Eğer önümüzdeki günlerde de fiyat artmazsa üreticilerimiz umutlarını yeni sezona bağlamış olacak.”

Yeni sezonda rekoltenin zirai don ve doğum noksanlığı nedeniyle düşük olmasının beklendiğini bildiren Soydan, “Temennimiz ve beklentimiz fiyatların yeni sezonda şimdiye oranla daha yüksek olması. Aksi durumda bu üretici üretimden soğur ve değişik illere göç etmeye başlar. Kimse de böyle bir şey olmasını istemez.” ifadelerini kullandı.

Soydan, emanete fındık bırakan üreticileri de uyardı! Üreticilerin düşük fiyattan fındığını bozdurmaması gerektiğine işaret eden Soydan, “Herkes serbest piyasayı çok iyi gözlemleyerek karar alsın.” dedi.

findik_rekolte_tahmin-gidahatti

Üreticinin gözü fındık alım politikasında…

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise bir süre önce yaptığı açıklamada, yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen, fındık alım politikasının henüz netleşmemesinin üretici açısından kaygı verici olduğunu bildirdi.

Fındık fiyatları düştü; Üreticinin gözü Tarım Kredi’de…

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan Başkan Nurittin Karan, fındık fiyatındaki belirsizliğin sürdüğünü ve serbest piyasada 10 lira civarındaki fındık fiyatının en az 15 lira olması gerektiğinin altını çizdi.

Karan,  “2015-2016 fındık sezonunda gerçekleştirilen spekülasyon fındık tarihinde yapılmamış ve üretici bu kadar mağdur edilmemişti. Fındık fiyatının 15 liradan 9 liraya kadar düşmesini sebebi emanete verilmesi değildir. Sadece bir bahanedir. Burada üretici cezalandırılıyor ve Ziraat Odaları suçlanıyor.” dedi.

Fındık fiyatındaki düşüşün ardından üretici lehine yapılan tüm açıklama ve girişimlerin havada kaldığını ifade eden Karan, hasat öncesi somut adımlar atılmasını istedi. Karan, üreticinin bir mağduriyet daha yaşamaması için Tarım Kredi Kooperatifi’nin fındık alım politikasını bir an önce belirlemesini beklediklerini dile getirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın