Fındık Kurdu İle Mücadele

-


Fındık Kurdu İle Mücadele

Fındık bahçelerinde zarar yapan Fındık Kurdu zararlısına karşı mücadele zamanı yaklaşmaktadır.

Çiftçilerimiz 27 Nisan 2016 tarihinden itibaren bahçelerini sık sık kontrol ederek FINDIKLARIN % 50 Sİ MERCİMEK BÜYÜKLÜĞÜNE GELDİĞİNDE İLAÇLI MÜCADELEYE BAŞLAMALIDIR.

İlaçlı mücadeleye bu sene Sahil kolda 04 Mayıs 2016, Orta kolda 07 Mayıs 2016, Yüksek kolda 10 Mayıs 2016 tarihinde başlamalı ve bu mücadele en geç 10 gün içerisinde bitirilmelidir.

İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz  atomizörle 14-17 litre, pülverizatörle  30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.

Yapılan ilaçlama ile Yaprak Bitleri de kontrol altına alınmaktadır.

İlaçlama başlamadan önce arıcılarına arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir.

İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması; yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması ve ilaçlamanın bir seferde yapılması gerekmektedir.

Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri İl Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Üreticiler daha geniş bilgi almak için İl’de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe de ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat edebilirler.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir