Fındık fiyatları düştü; Üreticinin gözü Tarım Kredi’de…

-
Fındık fiyatları düştü; Üreticinin gözü Tarım Kredi’de…

Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı olan Fındık fiyatı pazarda 9 TL’den işlem görüyor. Türkiye’nin ihraç ettiği en önemli besin maddelerinden biri olan fındığın fiyatı her gün değişiyor. Fındık üretimi sadece Türkiye’de değil,  fındık üretimi yapan diğer ülkelerde de beklentilerin çok altında gerçekleşeceği öngörülüyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta bu yılın ‘yok’ yılı olduğunu belirterek, “Devletin dolaylı yoldan fındık müdahil alımı yapacak olması üretici açısından memnuniyet verici”  dedi.

Fındık fiyatındaki inişli-çıkışlı duruma son verilmesi ve bir istikrar sağlanması için müdahil alım ile taban fiyatın şart olduğunun altını çizen Nurittin Karan, fındık fiyatındaki dalgalı seyirin hem üretici hem de alıcı açısından bir yarar sağlamadığına dikkat çekti.

Fiyat düştü, Türk halkı yeniden fındık tüketmeye başladı

findik_rekolte_tahmin-gidahatti

Geçen yıl 20 lira olan fındık fiyatı bu yıl 9 liraya düştü

Geçen yıl 20 liraya kadar alıcı bulan fındık fiyatının, bu yıl 9 liraya kadar düştüğünü belirten Karan, şunları kaydetti:  “Şuanda ise 9.5-10 lira seviyelerinden işlem görüyor. Bu durum aynı zamanda Türk fındığının pazardaki imajını da olumsuz yönde etkiliyor. Fındık fiyatındaki olumsuzluğa son verilmesi için müdahil alım ve taban fiyat uygulamasına geçilmelidir. Devlet destekli bir müdahil alımı piyasayı sübvanse edecek ve fiyatındaki spekülatif eylemlerin önüne geçecektir. Ziraat Odaları olarak üreticinin lehine yaptığımız girişim ve çalışmalar hükümetimiz tarafından göz ardı edilmeyerek kabul görmüştür. Tarım Kredi Kooperatifleri’ne fındık alım yetkisi verilmesi bunun bir meyvesidir. Bu yetkinin verilmesinin ardından acilen Tarım Kredi Kooperatifleri’nin biran önce hangi yöntemle fındık alımı yapacağını kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz. Tarım Kredi Kooperatifi’nin pazara girmesiyle birlikte spekülatif eylemlerin önüne geçileceğini düşünüyoruz”

Fındık ihracatında miktar arttı, gelir düştü!

findik-2-gidahatti

İtalya’ya da üretim yarı yarıya azalacak

Bu yılın dünya genelinde fındık üreten ülkeler için yok yılı olduğunu vurgulayan Karan, “İlk belirlemelere göre bu yıl Türkiye’de olduğu gibi dünyada da fındık rekoltesinin düşük gerçekleşmesi bekleniyor. Yıllık 120 bin ton fındık üretimi yapan İtalya’da bu yıl 60 bin ton, 60 bin ton üretim yapan Gürcistan da ise 10 bin ton civarında rekolte bekleniyor” şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir