Fındığın kilogramı 8 liraya düştü

-Ordu’da serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8 liraya düştü. Üretici düşük fiyattan şikayetçi.

Ordu’da serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8 liraya gerilerken üreticinin elinde geçen sezondan kalan eski fındık ise 7 liradan işlem görüyor.

Sezonun kapanmasına az bir süre kala fındık fiyatında yaşanan düşüşün üzüntü verici olduğunu dile getiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, birçok üreticinin fındığını satmak için manav ve tüccar bulamadığını aktardı.

Önünü göremeyen manav ve tüccarların yeni fındık alımına sıcak bakmadığını kaydeden  Soydan, birçok tüccarın yeni sezonu beklediğini söyledi.

Soydan, fındığını istediği fiyattan satamayan üreticilerin Toprak Mahsülleri Ofisini (TMO) tercih ettiğini dile getirerek, “TMO’yu tercih eden üreticilerimiz fındığını 10 lira ve üzerinden satabiliyor. Şu anda TMO üreticilerimizin yüzünü güldüren tek adres gibi görünüyor.” dedi.

Soydan, serbest piyasada yaşanan düşüşün gelecek sezon fiyatını etkileyip etkilemeyeceğini bilemediklerini, ancak bu yönde endişelerinin olduğunu sözlerine ekledi.

www.dunya.com
Önceki İçerikHayvancılığa 1 milyon lira destek

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir