Finansbank’ın yeni sahibi o!

-
Finansbank’ın yeni sahibi o!

Türkiye’nin 71 ilindeki 620’i aşkın şubesi ile faaliyet gösteren Finansbank’ın yeni sahibi Katar merkezli QNB Group. Grup, Finansbank’ın yüzde 99,81 hissesini satın alma sürecini tamamladı.

Finansbank satın alması, QNB Group’un uluslararası genişleme stratejisinde önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Türkiye pazarına, ülkenin lider bankalarından birini bünyesine katarak giren ve böylece uluslararası pazardaki varlığını güçlendiren QNB Group bu hamlesiyle, Türkiye-Ortadoğu ve özellikle Türkiye-Katar arasında hızla gelişen ticaret hacminden ve güçlenen ekonomik bağlarından azami şekilde fayda sağlayacak. Satın almanın aynı zamanda QNB Group’un Türkiye bankacılık sektörünün ve ekonomisinin uzun vadede potansiyeline duyduğu güvenin de bir yansıması olduğu kaydedildi.

qnb-ceo-ali-al-kawari-gidahatti

Türkiye, QNB için stratejik pazar

QNB Group CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari, satın alma işlemi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bu satın alma, QNB’nin 2017 yılı itibarıyla Orta Doğu ve Afrika’nın ikonu olması vizyonumuz doğrultusunda hayati önem arz ediyor. Stratejimizi, rekabet avantajı öngördüğümüz, yüksek büyüme kapasiteli pazarlara yoğunlaşmak oluşturuyor. Piyasa büyüklüğü, nüfusu, büyüme performansı, güçlü ekonomik ve bankacılık sektörü verileri, Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki stratejik konumuyla Türkiye’yi, tam da böyle bir pazar olarak görüyoruz. Türkiye’nin ve Finansbank’ın gelecekteki büyümesinde rol oynamak, QNB bünyesinde Finansbank’ın uluslararası piyasalarla bağlantılarını güçlendirmek ve Finansbank’ın ölçeğini bir sonraki seviyeye taşıyacak olmak bizleri çok heyecanlandırıyor.”

Satın alma sonrası Finansbank hisselerinin yüzde 99,81’ine sahip olan QNB Group, kalan yüzde 0.19’luk hisse ile ilgili olarak ilerleyen zamanda zorunlu çağrıda bulunacak.

finansbank-ceo-omer-aras-gidahatti

Finansbank yeni bir ölçeğe taşınacak

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras da, “QNB ile başlayan bu yeni dönem Finansbank için heyecan verici bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor. QNB Group bünyesinde yer almaktan ve yeni bir döneme girmekten heyecan duyuyoruz. Bu satın alma aynı zamanda, Finansbank’ın mükemmeliyet tutkusunun uluslararası standartlarda gördüğü kabulün yetkin bir kanıtıdır. Bu güç birliği sonrasında, Finansbank’ı yeni bir ölçeğe taşıyacağımıza ve QNB Group’un artık bizim de bir parçası olduğumuz geniş uluslararası ağı sayesinde, müşterilerimize ve paydaşlarımıza istisnai hizmetler sunacağımıza inancımız sonsuzdur” ifadelerini kullandı.

finansbank-sube-gidahatti

Türkiye’nin 5. büyük özel bankası

Toplam varlıkları, müşteri mevduatı ve kullandırdığı kredilerle Türkiye’nin en büyük 5’inci özel bankası olan, deneyimli yönetim kadrosuyla organik olarak büyüyen Finansbank; yurt genelinde 620’den fazla şubesi, 12 binin üzerindeki finans profesyoneli ile 5.3 milyonun üzerinde müşteriye hizmet veriyor. 31 Mart 2016 itibarıyla, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre Finansbank’ın aktifleri 32 milyar Amerikan Doları, kredileri 21.8 milyar Amerikan Doları, mevduatları 17.3 milyar Amerikan Doları ve özkaynakları da 3.8 milyar Amerikan Doları seviyesinde.

Türkiye’de en yüksek reytinge sahip uluslararası banka

QNB Group, istikrarlı büyümesiyle Katar’ın en büyük bankası olmanın yanı sıra Ortadoğu ve Afrika bölgesinin de lider finansal kuruluşu konumunda bulunuyor. Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en değerli bankacılık markası olarak kabul edilen grup, aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gösteren en yüksek reytinge sahip uluslararası banka olma özelliğini de taşıyor.

Grup, Finansbank’ın bünyesine katılmasıyla, bugün üç kıtada 30’dan fazla ülkede geniş kapsamlı ürün ve hizmet yelpazesiyle faaliyet gösterir hale geldi. QNB’nin bin 200’ü aşkın işyerinde, 27 bin 300’den fazla çalışanı ve 4 bin 300’ün üzerinde ATM’si bulunuyor.

qnb-logo-gidahatti

QNB Group kimdir?

Qatar National Bank S.A.Q. (QNB Group) 1964 yılında Katar’da; Katar sermayesinin sahip olduğu ilk ticari banka olarak kuruldu. QNB’nin yüzde 50’si Katar Yatırım Bürosu’na ait, yüzde 50’si ise halka açık.

Katar’ın en büyük bankası olan QNB Group’un 31 Mart 2016 itibarıyla üç aylık net karı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artışla, 2.9 milyar QAR (Katar Riyali / 787 milyon ABD Doları) olarak gerçekleşti. Grubun toplam varlıkları ise Mart 2015’ten bu yana yüzde 10 artışla QAR 550 milyara (151.1 milyar ABD Doları) çıkarak, grubun bugüne dek elde ettiği en yüksek tutara ulaştı. Bu büyümede, yüzde 16’lık artışla QAR 402 milyara (110.4 milyar ABD Doları) ulaşan krediler önemli rol oynadı.

QNB’nin önde gelen Afrika bankası Ecobank Transnational Incorporated’ta (Ecobank) yüzde 20 oranında hissesi bulunuyor. 2013 yılında Mısır’daki ikinci büyük özel banka olan QNB ALAHLI’nın kontrol hisselerini satın alarak payını yüzde 97,12’ye çıkaran grubun, Ürdün’de yerleşik the Housing Bank for Trade and Finance’ta (HBTF) yüzde 35 hisse payı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Commercial Bank International’da (CBI) yüzde 40 hisse payı, QNB Tunisia’da yüzde 99.96 hisse payı, Irak’ta yerleşik Al-Mansour Investment Bank’te yüzde 51 hisse payı, Libya’da yerleşik Bank of Commerce & Development’ta yüzde 49 hisse payı ve Doha’da Al Jazeera Finance Company’de yüzde 20 hisse payı bulunuyor. QNB’nin ayrıca QNB-Suriye’de yüzde 51, QNB Endonezya’da da yüzde 82.59 hisse payı var.

Brand Finance Magazine, QNB’yi, istikrarlı ve güçlü finansal performansı ve genişleyen uluslararası varlığıyla şu anda Orta Doğu ve Afrika’nın en değerli bankacılık markası olarak görürken; ticaret, finans ve ekonomi haberlerinin önde gelen kuruluşlarından Bloomberg Markets QNB’yi 2013’ten bu yana “Dünyanın En Güçlü Bankaları” arasında gösteriyor.

Global Finance Magazine, 2013 yılında QNB’yi “Dünyanın En Güvenli 50 Bankasından Biri” ilan ederken, Euromoney Magazine 2014 ve 2015’te QNB’yi “Ortadoğu’nun En İyi Bankası” seçmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir