FED Başkanı Yellen “faiz artışı” dedi, dolar yükseldi!

-
FED Başkanı Yellen

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, gelecek aylarda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını söyledi, piyasalarda dolar 2.96’yı aştı. Bu arada Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte, çeyreklik bazda yüzde 0,8 ile tahminlerin üzerinde büyüdü.

FED Başkanı Janet Yellen, Türkiye’de dahil küresel piyasalarda merakla beklenen Cuma açıklamasını yaptı. Yellen, Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen bir ödül töreni kapsamında gerçekleştirilen söyleşide, ülkenin önde gelen ekonomistlerinden Gregory Mankiw’in sorularını yanıtladı.

fed-janet-yellen-gidahatti

Söyleşi ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen’in eğitim ve akademik kariyerine odaklanan bir seyir izlese de, piyasaların en çok Yellen’in FED’in para politikasına ilişkin açıklamalarına dikkat kesildi.

FED Başkanı Janet Yellen, ekonominin tam istihdam olarak kabul edilen işsizlik oranına ulaştığını ve enflasyonun yüzde 2 hedefine ilerlediğini belirterek, “Daha öncede söylediğim gibi FED’in faizleri zaman içinde kademeli ve dikkatli şekilde yükseltmesi uygun olacaktır” dedi.

FED mi? O da ne?

Ekonomide büyümenin toparlanmakta olduğuna da vurgu yapan Yellen “Bir sonraki faiz artışına gelecek aylarda gidilmesi muhtemelen uygun olur” ifadelerini kullandı.

dolar-gidahatti

Dolar, faiz artışı sinyali ile yükseldi

FED Başkanı Janet Yellen’in “Önümüzdeki aylarda faiz artırımı gelebilir” açıklamasının ardından Cuma gün sonunda 2.9520’yi aşan dolar, uluslararası piyasalarda da 2.96’yı aştı.

FED Başkanı Yellen, piyasalarda merakla beklenen açıklamasını Cuma günü Türkiye Saati ile 20.30 sıralarında yaptı.

Haftanın son işlem gününe 2.9357 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru, gün içinde en düşük 2.9332 ve en yüksek 2.9527 seviyeleri arasında dalgalandı.  Dolar/TL, piyasaların kapanmasından hemen önce ise 2.95 seviyesini aştı. Böylece Dolar/TL’de bir yıllık kazanç, Perşembe günkü kapanış fiyatına göre yüzde 11,18 oldu.

Cuma gününe yüzde 0,13 artışla 78,140.69 puandan başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi ise yüzde 0,26 düşerek 77,838 puan seviyesine geriledi.

Dr. Kıyamet, Amerikan ekonomisi için “Felaket” diyor

abd-bayrak-ihracat-gidahatti

ABD ekonomisi ilk çeyrekte büyüdü

Bu arada ABD ekonomisinde ilk çeyrek büyümesi de birinci tahminin üzerinde, çeyreklik bazda yüzde 0,8 oldu.

Temmuz ayındaki yıllık revizyon öncesinde yapılacak üç açıklamadan ikincisine göre ABD ekonomisi, 1. çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 0,8 ile ilk tahminin hafif üzerinde büyüdü.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, ABD GSYİH’si ilk çeyrekte yüzde 0,8 arttı. Geçtiğimiz ayki öncü gösterge, GSYİH’nin ilk çeyrekte yüzde 0,5 büyüyeceği yönündeydi.

Buna rağmen bazı analistler, ilk çeyrek büyüme verisinin hale yıla başlangıç için “kötü” olduğunu belirttiler.

ABD ekonomisinde ilk çeyrek büyümesi için tahminler yüzde 0,5 ile yüzde 1,4 arasında değişiyordu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın