FDA, GDO etiketleme başvurusunu reddetti

-
FDA, GDO etiketleme başvurusunu reddetti

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, gıda ürünlerinde genetiği değiştirilmiş organizmaların zorunlu etiketlenmesini isteyen bir dilekçeyi reddetti. Kurum, kararında, satışına onay verdiği genetiği değiştirilmiş AquaBounty somonunun güvenli olduğunu da açıkladı.

Söz konusu dilekçeyi, ulusal, kâr amacı gütmeyen, kamu yararını gözeten bir çevre koruma kuruluşu olan Gıda Güvenliği Merkezi (Center for Food Safety), 22 kuruluş adına vermişti.

FDA’nın dilekçeye ilişkin ret kararında, şu ifadeler kullanıldı:

“Dilekçe, genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen gıdaların bir grup olarak GDO olmayan türlerden elde edilen gıdalardan herhangi bir yolla farklı olduğunu veya bu gıdaların bir sınıf olarak geleneksel bitki yetiştirmeyle üretilen gıdalardan daha farklı veya daha büyük güvenlik endişeleri sergilediğini gösteren kanıtlar sunmamaktadır.”

somonFDA genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen gıdaların etiketlenmesi yönündeki tüketici ilgisini anladıklarını, ancak bir gıdanın genetik mühendisliğiyle üretilip üretilmediğini tebliğ eden bir etiket şartı koymak için tüketici ilgisinin tek başına yeterli olmadığını, böyle bir etiket şartı koşmak için yeterli temel olmadan kurumun gıda üreticilerini böyle bir etiketi kullanmaya mecbur edemeyeceğini kararlaştırdı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, kısa süre önce genetiği değiştirilmiş somonların insan tüketimi için güvenli olduğunu belirterek, satışına onay vermişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir