Fazla gıdalar ihtiyaç sahipleri için gıda bankalarına!

-
Fazla gıdalar ihtiyaç sahipleri için gıda bankalarına!

TBMM Dilekçe Komisyonu Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu, Merkez Bankası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türk Sanayici ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile “Gıda Atık ve Kayıp Strateji Planı” hazırlandı. Gıda israfını bitirmeye yönelik yol haritasına göre, gıda üreticileri üretilen ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gıda bankalarına bırakacak.

Milliyet Gazetesi’nden Yelda Gökdağ’ın haberine göre, TBMM, Merkez Bankası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türk Sanayici ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD), gıda israfının önüne geçmek için işbirliği kararı aldı. Buna göre, 2018’de Türkiye’yi 30 yıl israftan koruyacak önlem paketi oluşturulacak.

atik-israf-gidahatti (2)Gıda atık ve kayıpları 

Karara ilişkin ilk adım, tarafların katılımıyla gerçekleştirilen “Gıda Atık ve Kayıp Stratejik Yol Haritası: Üst Düzey İstişare Toplantısı” ile atıldı.

TÜSİAD’da yapılan toplantıda, TBMM Dilekçe ve Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, TCMB Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Metro Toptancı Market Meyve ve Sebze Kategori Müdürü Birol Uluşan, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) Kurucu Başkanı Serhan Süzer, gıda atık ve kayıplarına ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Konuşmacılar, gıda israfının önüne geçme konusunda alınabilecek tedbirleri sıralarken, Türkiye’nin yerli gıda üreticilerinin üretilen ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırması kararı ortak görüş olarak öne çıktı.

TBMM konuyu gündemde tutacak

Tarafların katıldığı toplantıyla ilk adımı atılan ortak çalışma sonucu “Gıda Atık ve Kayıp Strateji Planı” hazırlandı.

Buna göre, yerli gıda üreticileri üretilen ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırma amacıyla gıda bankalarına bırakacak. Böylece 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte Gıda Bankası vakıflarına gıda desteği sağlanmaya başlanmış olacak.

TBMM de, hem yürüteceği çalışmalar hem de vekiller aracılığıyla konuyu gündemde tutacak.

tusiad-gida-atik-erol-bilecik-gidahatti“Nüfusla kaynaklar ters orantılı”

BM verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın ziyan edildiğine dikkat çeken TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, toplantıdaki konuşmasında, “Nüfus artışıyla, dünyadaki kaynaklar arasındaki ters orantı, bugün artık yeni bir davranış biçimi geliştirmemizi gerektiriyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla suya, gıdaya ve enerjiye ihtiyaç duyacağız” değerlendirmesini yapmıştı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir