FAO’dan “El Ele” yaklaşımı

-
FAO'dan

Açlık ve iklim değişikliği ile “El Ele” mücadele edilmesini savunan BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, tarım, ormancılık ve sağlıklı topraklara odaklanmanın, birçok yoksul insanı açlıktan kurtarmada ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli olduğu görüşünde…

FAO-Genel-Direktörü-José-Graziano-da-Silva-www,gidahatti.comParis’te devam eden BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP21) konuşan FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva, gelişmekte olan ülkeleri ve tarım sektörlerini desteklemenin açlığı ortadan kaldırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek gibi küresel amaçlara ulaşmada kritik bir rol oynadığını söyledi.

Dünya liderlerinin ortalama sıcaklığın 2˚C’nin üstüne çıkmasını önlemek için yapılması gerekenleri tartışmak için bir araya geldiğini, ancak artık geri dönülmesi zor bir noktaya gelindiğini vurgulayan FAO Direktörü, yoksul çiftçilerin uzun süren kuraklık nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalacağını, yükselen deniz seviyesi nedeniyle kıyı balıkçılarının evlerini kaybedeceğini ve göçebe çobanların otlatma alanı bulmak için göç etmek zorunda kalacağını belirtti. Graziano da Silva, bu senaryoların çok uzak olmadığını, şu an bile yaşandığını kaydetti.

İklim değişikliğinden en çok muzdarip olanların bu durumun yaşanmasında hiçbir suçu olmayan yoksul ve savunmasız insanlar olduğunu, bunun da haksızlık olduğunu ifade eden FAO Direktörü da Silva, Lima Paris Eylem Gündemi kapsamında Fransa ve FAO işbirliğiyle düzenlenen özel tarım etkinliğinde de iklim değişikliğiyle mücadele etmek için mevcut çözümleri anlattı.

FAO’nun açlık ve iklim değişikliğiyle ‘el ele’ mücadele edilmesi gerektiğini tartıştığını ve bu yaklaşımın da daha sürdürülebilir, daha verimli ve daha güçlü tarım sektörleri gerektirdiğini vurgulayan da Silva, FAO’nun kendi planlarını ve çözümlerini uygulamada üyelerini desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

Graziano da Silva, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yaptığı görüşmede ise iklim değişikliği, su ve enerji kıtlığı, küresel sağlık, kadınların güçlenmesi ve gıda güvencesi gibi birçok sorun olduğunu, tek soruna yönelik çözümün tüm sorunların çözümü olması gerektiğini vurguladı.

Ormancılıkla ilgili bir etkinlikte konuşan FAO Genel Müdür Yardımcısı Maria Helena Semedo da, iklim değişikliğiyle mücadele, açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmada ormancılığın önemini vurguladı. Semedo, ayrıca bu konuda geniş çaplı araştırma ve analizlerin kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın