FAO ve OECD’den tarımda sorumlu yatırım çağrısı!          

-
FAO ve OECD’den tarımda sorumlu yatırım çağrısı!          

FAO ve OECD tarafından hazırlanan kılavuz; tarladan tüketiciye tüm tarım tedarik zinciri boyunca yerel ve uluslararası, küçük, orta ve büyük ölçekli girişimleri hedef alıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), OECD – FAO Sorumlu Tarımsal Tedarik Zincirleri Kılavuzu’nun pratik uygulaması amacıyla,  16 Şubat’ta Paris’te 30 önemli teşebbüs ile birlikte pilot bir proje başlattı.

Tarım sektöründe girişimlerin işlevi büyük

Projenin ana hedefi Kılavuzun daha iyi bir şekilde uygulanmasını sağlamak. Diğer tarafta ise tarım sektöründe duyarlı üretim, tedarik ve tedarik zinciri yönetimine ilişkin uluslararası kabul edilmiş standartları hayata geçirmek hedefliyor.

Tarım sektöründeki girişimler, Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri’nin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için kritik öneme sahip. Girişimler ihtiyaç duyulan yatırımın oluşturulmasına, istihdam sağlanmasına ve üretici ve tüketicilerin faydalandığı tedarik zincirlerinin geliştirilmesine katkıda bulunabiliyor.

Öte yandan sektördeki işletme faaliyetlerinin operasyon ve tedarik zincirleri; işçileri, insan haklarını, çevreyi, gıda güvencesi ve beslenmeyi olumsuz bir şekilde etkileyerek bu potansiyele zarar verebiliyor.

OECD – FAO kılavuzu standartların takibi sağlıyor

OECD – FAO  Sorumlu Tarımsal Tedarik Zincirleri Kılavuzu; devlet yönetimlerini, işletmeleri, işçileri ve sivil toplumu temsil eden çok paydaşlı bir grubun desteğiyle hazırlandı. Kılavuz, işletmelerin duyarlı iş idaresi standartlarını takip etmesine yardımcı olacak pratik bir araç sunuyor.

Bu pilot projenin hayata geçirilmesi firmalara; insanlar, çevre ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerin önüne geçme potansiyeli kazandıracak.

Hazırlanan kılavuz; tarladan tüketiciye tüm tarım tedarik zinciri boyunca yerel ve uluslararası, küçük, orta ve büyük ölçekli girişimleri hedef alıyor. 2016 yılında kabul edilmesinden bu yana G7 Tarım Bakanları’nın da dahil olduğu birçok ülke bu kılavuzu imzaladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir