FAO ve EL PAİS güçlerini birleştiriyor!

-
FAO ve EL PAİS güçlerini birleştiriyor!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve İspanyol günlük gazetesi EL PAİS’in yayımcısı Grupo PRISA bir araya gelerek açlık, tarım ve gıda sistemleri gibi önemli konularda halkı bilinçlendirmek için işbirliği yapmaya karar verdiler.

FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva;   mutabakat zaptını imzalarken, kaliteli gazetecilik ve sorumlu iletişim araçlarının, teknik ve bilimsel konuları geniş kitlelere yayan ve açlığa karşı mücadele, daha iyi beslenmeye teşvik gibi kritik konularda bu kitlelerin desteğinin alınmasına aracılık eden önemli bir kamu hizmeti olduğunu söyledi.

FAO-gidahatti

Açlık ve yetersiz beslenmeyle ilgili kesin bilgi sunmanın; halkı bilinçlendirmede, bir konu hakkında tartışma ortamı yaratmakta ve bu sorunları ortadan kaldırmak için gerekli siyasi iradeyi harekete geçirmede hayati önem taşıdığını belirten Graziano da Silva, hem PRISA gibi bir yayımcıyla hem de İspanya ve Latin Amerika’da geniş bir kitleye hitap eden EL PAİS ile işbirliği yapmanın ayrıcalık olduğuna dikkat çekti.

Bu anlaşmayla birlikte EL PAİS konularını; arazi kullanımı, gıda güvencesi, gıda güvenliği, mikro-besinlerin rolü, gıda kaybı ve israfı gibi hem gıda üreticilerinin hem de tüketicilerin yaşadığı sorunları kapsayacak şekilde genişletecek.

el-pais-gidahatti

Anlaşma kapsamında FAO’da, grubun gazetecileriyle uzmanlığını, bilgisini ve doğal kaynaklar, fiyatlar, ticaret ve hayvan sağlığı gibi konulardaki verilerini paylaşacak. Ayrıca FAO, bir EL PAİS gazetecisini Örgütün programları hakkında bilgilendirmek için bir eğitim kampına alacak.

PRISA grubunun ve El PAİS’in Yönetim Kurulu Başkanı Juan Luis Cebrián, küresel bir gazete olmanın verdiği sorumlulukla bu anlaşmanın, işlerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

EL PAİS’in bu anlaşmayla okuyucularının ilgisini çekebilecek bilgi ve araştırmalara erişme imkanına sahip olabileceğini belirten EL PAİS baş editörü Antonio Caño, her iki kuruluşunda başkalarının haklarına saygı, kalkınma ve açlıkla mücadele gibi konularda ortak değerlere sahip olduklarını kaydetti.

FAO-gidahatti

FAO değerli bilgiler üretirken EL PAİS’in bu bilgileri yayacağını aktaran Caño, bu şekilde hedef kitlelerine daha fazla değerli içerik sunabileceklerini ve bunun en önemli misyonları olduğunu sözlerine ekledi.

EL PAİS ortaklığı, FAO’nun gerçekleştirdiği başarılı ortaklıklardan sonuncusu. FAO daha önce İspanyol haber ajansı EFE, WAM haber ajansı, Rusya’nın en önemli haber ajanslarında TASS, Çin haber ajansı Xinhua, İngiltere merkezli The Guardian gazetesi ve ABD merkezli National Geographic dergisi ile de ortaklık imzalamıştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir