FAO: “Kırsaldaki kadınları güçlendirmenin anahtarı teknoloji”

-
FAO: “Kırsaldaki kadınları güçlendirmenin anahtarı teknoloji”

Kırsaldaki erkek ve kadınların giderek gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanmalarına ilişkin uygulamaları bir kitapta toplayan BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre; teknoloji, kırsaldaki kadınları güçlendirmenin anahtarı olabilir!

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dijital devrimi kırsal alanlara, özellikle de kadınlara genişletmeye yönelik en iyi uygulamalar içeren “Cinsiyet ve Bilgi İletişim Teknolojileri- Tarım ve Kırsal Kalkınma için Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanımında Toplumsal Cinsiyetin Anaakımlaştırılması” başlıklı İngilizce bir yayını kullanıcılara sundu.

FAO’ya göre, dijital devrim birçok gelişmekte olan ülkede kırsal alana ulaşırken, kırsalda dijital dönüşümde kadınlar, “dijital, kırsal ve cinsiyet” başlıklarında üçlü bölünme nedeniyle daha büyük sorun yaşıyor.

Teknolojiden faydalanma yöntemleri 

FAO’nun, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımında toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılmasına dair İngilizce yayını, kırsal alanlardaki erkeklerin ve kadınların bu yeni teknolojilerin faydalarından nasıl yararlanabileceğini ele alıyor.

FAO Bilgi ve Bilgi Yönetimi Yetkilisi Sophie Treinen, “Dijital devrim vaatlerine rağmen kırsaldaki kadınlar hala erkekler kadar bilgi ve iletişim teknolojilerine aynı erişim ve denetime sahip değiller.” dedi.

Bunun sebepleri arasında kültürel ve sosyal faktörler, zaman ve hareketlilik kısıtlamaları, ağır iş yükleri, yetersiz mali kaynaklar ve düşük eğitim seviyesi sıralanırken, yine de birçok durumda teknolojini, bu engellerin üstesinden gelmek için önemli bir katkı sağlayabileceği değerlendiriliyor.

Treinen “Kimseyi geride bırakmamak ve bu bölünmeleri şiddetlendirmemek için FAO toplumsal cinsiyet meselelerinin ana akımlaştırıldığı tarım ve kırsal kalkınma için ulusal dijital stratejiler geliştirmeyi öneriyor” ifadelerini kullandı.

FAO Bilgi ve Bilgi Yönetimi Yetkilisi Sophie Treinen

Kırsalda yoksulluğun azaltılmasına katkı beklentisi

Toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla söz konusu stratejilerin kırsal kesimlerde cinsiyet eşitliğini daha ileriye götürebileceği ve artan tarımsal üretim, geliştirilmiş pazarlama ve özellikle kadınlar tarafından yönetilen diğer gelir getirici faaliyetlerin geliştirilmesi yoluyla yoksulluğun azaltılmasına olumlu etki yapabileceği bildiriliyor.

Ancak toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek isteyen bu girişimlerin sadece kadınları değil, erkeklerle birlikte büyük aile birimi ve toplumu hedeflemesi kritik önem taşıyor. Bilgi ve iletişim teknolojisi girişimlerine aile veya hatta toplum merkezli yaklaşım, kadınların bunları kullanabilmesinin önemli olduğu anlayışını pekiştirmeye de yardımcı olacak.

FAO-IFAD Dünya Kadınlar Günü etkinliği

FAO ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), Roma’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenledikleri ortak etkinlikte de, kırsaldaki kadınların ekonomik olarak güçlenmesini desteklemek için bilgi iletişim teknolojilerinin rolü tartışıldı.

Makedonyalı çiftçi Suzana Dimitrievska çiftliğinde verimliliği artırmak için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanıyor.
©FAO/Sophie Treinen

FAO yayını Makedonya’dan Suzana Dimitrievska’nın hikayesi de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden birçok örnek olay incelemesine yer veriyor.

Dimitrievska organik tarımını dijital araçlarla daha verimli hale getirmek istedi ve ofisinden ayrılmadan bir dizi planlama ve yönetim işlevini yerine getirmesini sağlayacak bir yazılım belirledi. Yazılım sayesinde çiftlikte hangi ürünlerin hangi miktarlarda yetiştirmeye değeceğini belirleyen Dimitrievska, bunun yanı sıra gaz ve gübre harcamaları ve emek gücü maliyetlerini düşürmeyi de başardı.

Geçen sezon yaşanan aşırı yüksek sıcaklığı göz önüne alan Dimitrievska, bir sonraki adım olarak hassas tarıma yatırım yapmayı düşünüyor.

FAO’nun Cinsiyet ve Bilgi İletişim Teknolojileri- Tarım ve Kırsal Kalkınma için Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanımında Toplumsal Cinsiyetin Anaakımlaştırılması başlıklı İngilizce yayını için

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir