FAO: 2016 yılında küresel buğday üretimi düşecek!

-
FAO: 2016 yılında küresel buğday üretimi düşecek!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre 2016 yılında küresel buğday üretimi, geçen yıl ki üretimin altında olacak.

FAO tarafından yapılan ilk tahminlere göre 2016 yılı buğday üretimi, 2015 yılı üretiminin %1,4 altına düşerek 723 milyon ton olacak. Çin ve Pakistan’daki fazla mahsulle dengeleneceği tahmin edilse de düşüşün ana nedeni, kuru hava koşulları sebebiyle Rusya ve Ukrayna’da kış hasadının az olması olacak.

Artan gıda tüketimi

bugday-gidahatti

Gıda tüketiminin artmasıyla buğday kullanımı %1,8 artarak 724 milyon tona ulaşacak. FAO, özellikle Çin ve Arjantin’de hayvan yemlerinde mısır kullanımının artacağını öngörse de Avrupa’da hayvan yemlerinde buğday kullanımına başlanması, buğday tüketimini artıran etkenler arasında olacak.

2015 yılı Temmuz ayı ve 2016 yılı Haziran ayı arasında küresel buğday ticareti, ithalatın azalması nedeniyle bir önceki sezona kıyasla %2,5 azalacak.

FAO, gıda fiyatları için ses verdi!

İran ve Özbekistan’daki buğday stoklarının az olması da, FAO’nun “oldukça yüksek” başlayan 2016 sezonunun dünya tahıl stoklarındaki düşüşle kapanacağı öngörüsünde bulunmasında önemli bir faktör oldu.

2015 yılı sonu stokları

bugday-gidahatti

2016 yılında üretim ve stoklarda azalış olacağı tahminleri, yüksek yılsonu stokları ve güçlü küresel üretim nedeniyle 2015 yılında düşük fiyatlarla karşı karşıya kalan tedarikçilere umut ışığı oldu.

2015/2016 sezonunda buğday stoklarının artacağını; bunun da, fiyatları düşüreceğini dile getiren Mintec Analisti James Hutchings, yem talebinin beklenenden az olmasının hem de mısır ve buğdayın kullanım alanları arasındaki farkın giderek azalmasının buğday fiyatlarını düşüreceğini vurguladı.

“Gıda güvenliği için antimikrobiyal dirence çözüm bulunmalı…”

11 Şubat tarihinde yayınlanan Amerika Tarım Bakanlığı’nın buğday raporuna göre, Amerika yılsonu stokları, 2009/10 sezonundan bu yana 966 milyon kileyle en üst seviyeye çıkacak. ABD dolarının güçlenmesinden faydalanan Kanada gibi ülkelerle girilen rekabetin artmasıyla Amerika ihracatının, 1971/72 sezonundan bu yana en düşük seviyeye ulaşması bekleniyor.

İngiltere’de fazladan %38 buğday

bugday-gidahatti

İngiltere, Tarım ve Bahçe Bitkileri Geliştirme Kurulu, İngiltere’nin ihraç edilebilecek ya da gelecek sezona aktarılabilecek buğday fazlasının, bir önceki sezona kıyasla %38 daha fazla olduğunu açıkladı. Ayrıca buğdayın hem insanlar tarafından hem de endüstriyel kullanımının bir önceki döneme kıyasla %7 azalacağı öngörüsünde bulunduklarını bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir