Fakıbaba’nın gübre desteği özeleştirisi!

-
Fakıbaba’nın gübre desteği özeleştirisi!

2016 yılında gübredeki KDV oranını yüzde 18’den sıfıra indirerek çiftçiye yıllık ortalama 1 milyar TL dolaylı destek sağladıklarını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Samimi bir bakanınız olarak, KDV indirimi ile değil de direkt olarak vermiş olsaydık daha mı iyi olurdu? Evet, burada bir özeleştiri var, daha iyi olurdu. Onun için bunları hep revize edeceğiz inşallah” dedi.

Bloomberg HT tarafından düzenlenen Tarım ve Gıda Zirvesi’ne katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımdaki gelişmeler ve çiftçiye verilen tarımsal destekler konusunda açıklamalarda bulundu, özeleştiri yaptı.

“Milli Tarım, Güçlü Yarın”

Bakanlık olarak 2018-2022 Strateji Planı’nı yayınladıklarını vurgulayan Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürdürülebilir üretimi, yeterli ve güvenilir gıdaya erişimi kırsal kalkınmayı ve rekabet edebilirliği sağlamak amacıyla planın temel stratejisini ‘milli tarım, güçlü yarın’ olarak belirledik.

“Tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sıradayız”

Tarım sektörü 2003-2017 yılları arasında 15 yılın 13’ünde büyüdü. 2013-2017 yılları döneminde Türkiye’de tarımın yıllık ortalama büyümesi yüzde 2,6’dır. Tarımsal hasılatta Avrupa’da birinci sıraya yükseldik. Ve 2005’ten beri de birinci sıradayız. Çiftçi kardeşlerimize önem veriyor ve onları destekliyoruz. Her geçen yıl da desteğimizi arttırıyoruz. Şartlara göre de revize ediyoruz. 2002 yılında 1.8 milyar Türk Lirası olan destek miktarımızı 8 kat arttırarak 2018’de 14.5 milyar Türk Lirası’na çıkarttık.”

tarim-havza-urunler-gidahatti

“21 ürünü desteklemeye devam edeceğiz”

“Çiftçimize son 15 yılda 105 milyar Türk Lirası destek vermişiz” diyen Fakıbaba, “Desteklerimiz havza bazlı destekleme modeli kapsamında devam edecek, planlı üretimi sağlayacak, bu modelle stratejik önemi olan 21 ürünü en iyi yetişeceği havzalarda desteklemeye devam edeceğiz. Buğday ile yem bitkisi ise bütün havzalarda destek kapsamında olacak. Desteklenecek ürünler 3 yıllık dönemler halinde açıklanacak. Çiftçiye her zaman ekonomik destek veriyoruz. Bu bağlamda ödemeler Nisan ve Eylül, Ekim aylarında yılda iki kez topluca olacak. Yani ekerken ve hasadını alırken kimseye muhtaç olmadan biz bu kardeşlerimize desteklerimizi, hak etmiş olduğu desteği vermiş olacağız” dedi.

Gübre desteği: “Direkt olarak verseydik daha iyi olurdu”

Tarımsal kredilerde yüzde 25 ile yüzde 100 faiz indirimi uygulamasının devam edeceğini bildiren Ahmet Eşref Fakıbaba, “2018 yılında ise başbakanımızın talimatıyla bir ilke daha imza atarak çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başladık. Bu kapsamda 1.8 milyar Türk Lirası destekleme ödemesi yaptık. 2018 yılında da inşallah bunu uygulayacağız. 2005-2017 döneminde gübre maliyetinin ortalama yüzde 15’ini destekleyerek üreticilerimize 7.5 milyar Türk Lirası ödeme yaptık. 2016 yılında gübredeki KDV oranını yüzde 18’den sıfıra indirerek çiftçimize yıllık ortalama 1 milyar Türk Lirası dolaylı destek sağladık. 2018 yılında üreticimize alan bazlı olarak 530 milyon Türk Lirası gübre desteği verdik. Samimi bir bakanınız olarak, esasında KDV oranını yüzde 18’den sıfıra indirdik ve 1 milyar Türk Lirası destek sağlamışız. KDV ile değil de direkt olarak vermiş olsaydık daha mı iyi olurdu? Evet, burada bir özeleştiri var, daha iyi olurdu. Onun için bunları hep revize edeceğiz inşallah” diye konuştu.

“Hayvan sayısı terör nedeniyle azaldı”

Fakıbaba, 1984-2002 döneminde hayvan sayılarının terör olayları yüzünden azaldığını belirterek, “Bunda terörün çok büyük etkisi oldu. Allah kahretsin ama özellikle devletimiz son zamanlarda yapmış olduğu müthiş faaliyetlerle, artık halkımız bizim yanımızda. Devletine, bayrağına, vatanına, milletine sadık bir şekilde. Artık terör örgütlerinin amacının ne olduğunu çok iyi bilen, bilinçli halkımızla biz bunun sayılarının çok daha fazla artacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın