Fakıbaba’dan beslenmede kafa karıştıran akademisyenlere sert tepki!

-
Fakıbaba’dan beslenmede kafa karıştıran akademisyenlere sert tepki!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, beslenme ve gıdalar konusunda kafa karıştıran bazı akademisyenleri eleştirerek, “Bunlar kendini bilmez şekilde anlatıyor; ‘şunu yiyin, bunu yemeyin’. Hoca sıfatıyla çıkıyor, milleti yanlış yönlendiriyorsun” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Antalya’da gerçekleştirilen Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı kapanış oturumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla yapıldı.

hayvancilik-calistayi-ahmet-esref-fakibaba-gidahattiFakıbaba’nın hayalindeki köy!

Türkiye’de hayvan envanteri konusunda net bir bilgi olmadığını bildiren Fakıbaba, bu konuda çalışma yaptıklarını, kesin bilgileri bu yıl alacaklarını söyledi. Sorunun temelinde kırsal kalkınma olduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, kırsal kalkınma gerçekleştirilmediği takdirde tarımda ve hayvancılıkta başarılı olmanın mümkün olmadığını belirtti. Fakıbaba, hayalindeki köyü de şöyle anlattı:

“Ahırı pırıl pırıl, hayvanı ile haşır neşir, hayvanı ona ürününü veriyor, onu geçindiriyor. Sonra evine gelip üstünü başını değiştirip duşunu alıyor. Sonra halı sahaya gidiyor. Köyünde kütüphanesi var, kitap okuyor. Bunu başarabiliriz. Köysel dönüşüm çok daha rahat ve ekonomik, huzurlu bir olay ki tarımı, hayvancılığı ve sanayiyi tutabileceğiniz yerler. Bunun bilincinde değiliz.”

“Çiftçi örgüte, örgüt çiftçiye güvenmiyor”

Yerel örgütlenmede yetersizlik vurgusuna dikkati çeken Ahmet Eşref Fakıbaba, bir güvensizlik olduğunu söyledi. Üreticinin örgütüne, örgütün de çiftçiye güvenmediğini aktaran Fakıbaba, devletin de örgüte güvenmediğine dikkat çekerek, “Ters bir olay almış başına gidiyor. Kurumsallaşmamız lazım. Problemi açık ve net konuşmamız lazım. Küçük üretici örgütünü kendini sömüren bir araç olarak görüyor. Bu güvensizliği el ele verip kırmamız lazım. Gelişeceksek örgütler sayesinde gelişeceğiz. Ama üyelerin örgütlerine çok iyi bakması lazım. Acilen bunun düzeltilmesi lazım” diye konuştu.

ahmet-esref-fakibaba-gidahatti“Hoca sıfatıyla milleti yanlış yönlendiriyorlar”

Halk sağlığının çok önemli olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, beslenme ve gıda tüketimi konusunda tavsiyelerde bulunan bazı akademisyenleri de eleştirdi. Fakıbaba, şunları söyledi:

“Bunlar kendini bilmez şekilde anlatıyor; ‘şunu yiyin, bunu yemeyin’. Ya Allah aşkına hoca sıfatıyla çıkıyorsun, milleti yanlış yönlendiriyorsun. Yok efendim bal iyi değildir; Türkiye’de üretilen bal kalite olarak nerede var? Aşırıya kaçmadan, karnınız doyduğu an bırakmak kaydıyla yiyin kardeşim. Tereyağını da balı da ekmeğini de yiyeceksin, ben demiyorum ki 5 ekmek yiyeceksin. Herkesin bir kalori seviyesi vardır. Bazı insan acaba 50 zeytin yiyebilir miyim diye uğraşıyor, böyle bir şey olabilir mi? Yiyebildiğiniz kadar yumurta yiyin deniliyor, böyle şey olur mu arkadaş?”

“Kadına değer vermezsek başarılı olamayız”

Kadın ve gençlere önem verilmesi gerektiğini de vurgulayan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kadına önem vermediğimiz takdirde hiçbir şey de başarılı olamayız. Sosyal güvencesi de olacak. Nüfusun yüzde 65-70’i şehirlerde, yüzde 30’u köylerde yaşıyor. Kırsal kalkınmaya verdiğimiz desteğe bakıyorum, yeterli değil. Yeterli olmadığı zaman kırsal kalkınma olmuyor. Kırsal kalkınmayı geliştirmemiz lazım. Gencin ve kadının şehirde durmamasının nedeni budur” ifadelerini kullandı.

kemal-kilicdaroglu-gidahatti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

“Sırbistan’dan et almadık”

İthal et konusunda da açıklama yapan Fakıbaba, ithal etin, tüketimin yüzde 4-5’i kadar olduğunu belirtti. Fakıbaba, “Sen zam yapmak istiyorsun, dışarıdan gelen eti bahane ediyorsun. Niye direkt konuşmuyorsun, vatandaşı niye yanlış yönlendiriyorsun? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bana ‘Sırbistan’da etler nasıl kesiliyor, kim kesiyor?’ diye soruyor. Sırbistan’da daha kestirmedik ki. Daha oradan et almadık. Sayın Kılıçdaroğlu, size danışmanlar bilgi getirdiği zaman doğruluğuna bir bakın. Ben Sırbistan’dan et almadım, ben almadım ki kesilsin. Sözleşmeler yapıldı ama daha almadık” dedi.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir