Fakıbaba, Kılıçdaroğlu’na sert çıktı!

-
Fakıbaba, Kılıçdaroğlu’na sert çıktı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ucuz et satışı üzerinden kendisini ve çocuklarına yönelik sözlerine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun söylediği sözleri kendisine yakıştıramadığını belirten Fakıbaba, “Bizi tanıyanlar çok iyi bilir ki; ‘paraya sahip çıkmak’, ‘cebine sahip çıkmak’, ‘çocuklarına sahip çıkmak’, ‘köşeyi dönmeye sahip çıkmak’ şeklindeki çirkin ifadeler, bizim üzerimize değil, kullananın üzerine yapışır” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine yönelik olarak yazılı bir açıklama yapıldı.

kemal-kilicdaroglu-gidahatti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup konuşmasında, vatandaşlara sağlanan ucuz ve uygun fiyatlı kırmızı et satış uygulamasından bahsederken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile çocuklarını hedef alan, “kamuoyunu yanıltıcı, siyasi etiğe sığmayacak ifadeler” kullandığı vurgulanan açıklamada, Bakan Fakıbaba’nın konuya ilişkin şu görüşlerine yer verildi:

“Diğer marketlerde de fiyatlar düştü”

“Et ve Süt Kurumu’nun marketlere taze dana karkas et satışı uygulaması; özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın, ucuz ve uygun fiyatlı ete yaygın bir şekilde rahatlıkla ulaşabilmeleri amacıyla ortaya konmuş bir projedir.

Bu projemizdeki amacımız birileriyle rekabet etmek değil, üreticileri ve kasapları mağdur etmeden, dar gelirli vatandaşların et ihtiyaçlarını daha ucuz ve uygun fiyattan karşılamalarını sağlamaktır.

Bunun yaygın bir şekilde karşılanması ve en geniş tüketici kitlesine ulaşmak amacıyla da 81 ilde satış noktası olan marketler tercih edilmiştir.

Başarılı bir şekilde uygulanmakta olan bu proje, vatandaşımızın teveccühünü kazanmıştır. Ayrıca diğer marketlerin de et ürünü fiyatlarını aşağıya doğru çekmeleri, tüketicilerimiz adına sevindirici bir gelişme olmuştur.”

kirmizi-et-kiyma-gidahatti“Et fiyatları için eşik değer oluşturacak”

Bir yandan vatandaşların et ihtiyacının ucuz ve uygun fiyatla karşılanması için bu çalışmaları yaparken yerli hayvan yetiştiriciliği yapan besicilerin de korunmasına yönelik adımlar attıklarını bildiren Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bu doğrultuda besicilerimizin yerli hayvanlarını, ESK’da kesilmesi kaydıyla kilosu 25 liradan satın alacağız. Bu uygulamamız piyasada 29 TL’ye kadar yükselen karkas et fiyatlarını aşağı çekerek bir eşik değer oluşturacaktır. Bu durum, kasap esnafımızın daha uygun fiyatla karkas et temin etmesine imkân sağlayacak, fiyat dalgalanmalarından olumsuz etkilenmesini de önleyecektir. Ayrıca marketlere et satış uygulaması sınırlı miktarlarda seyredeceğinden kasapların mağdur olması gibi bir sonuç doğurmayacaktır” dedi.

ahmet-esref-fakibaba-gidahatti“Kılıçdaroğlu’na yakıştıramadım”

Bakanlık olarak hem tüketiciyi, hem üreticiyi hem de esnafı mağdur etmeyecek bir yapı oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Fakıbaba, şunları kaydetti:

“Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanlığını yürüten Sayın Kılıçdaroğlu’nun, tamamen dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik bu uygulamamızı görmezden gelerek şahsımla alakalı olarak söylediği sözleri kendisine yakıştıramadığımı ifade ediyorum. Siyasi etiğe sığmayacak bu çirkin ifadeleri kullanırken, kasap kardeşlerimizle şahsımı karşı karşıya getirmeye çalışmasını da teessüfle karşılıyorum.

Bizi tanıyanlar çok iyi bilir ki; ‘paraya sahip çıkmak’, ‘cebine sahip çıkmak’, ‘çocuklarına sahip çıkmak’, ‘köşeyi dönmeye sahip çıkmak’ şeklindeki çirkin ifadeler, bizim üzerimize değil, kullananın üzerine yapışır.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir