‘Fabrika kapanacak mı’ sorusuna bu yanıtı verdi

-

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, özelleştirilen Turhal Şeker Fabrikasının kapatılacağı yönündeki eleştirilere cevap vererek, “Tokatlı hemşehrilerimizden rica ediyorum bize bir daha şeker fabrikası kapanacak mı diye soru sorulmasın. Kapanmayacak, kapanmayacak, kapanmayacak” dedi.

Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker  Fabrikası Ziraattan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Duygulu ile Turhal Şeker Fabrikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Yüksel’le birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Özelleştirme İdaresinden Kayseri Şeker bünyesine geçen Turhal Şeker Fabrikasında çapa ödemeleri ile ilgili müjde veren  Başkan Akay, hesapların devrinin yeni yapılması nedeni ile bayramda yapılamayan yaklaşık 10 milyon TL’lik “Çapa” ödemesinin 9 bölgede pancar üreticisine yapılacağını kaydetti. 20 Haziran 2018 günü itibariyle ödemelerin yapılacağını belirten Akay, “Kayseri’de daha yüksel bedelden çiftçilerimizin ücretini karşılıyoruz. Burada yeni devir teslim olduğu için önceden hesaplamalar bu çerçevede yapıldığı için bu şekilde gerçekleşecek. Ama bundan sonra ki avans uygulamalarında sulama avansı geldiği zaman çiftçilerimizin lehine bazı düzenlemeler yapılacak. O zaman hesaplamalar daha sağlıklı bir şekilde yerli yerine oturmuş olacak. Ben çiftçilerimizle bu müjdeli haberi vermek için sizlerin huzuruna geldim” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın