Eylül’de AVM ciroları %8,2 arttı

-
Eylül’de AVM ciroları %8,2 arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Eylül ayı sonuçları açıklandı. AVM Ciro Endeksi, Eylül 2015’te, geçen yılın aynı dönemine göre %8,2’lik artışla 185 puana ulaştı.

AVM Endeksi verileri üçüncü çeyrek bazında da geçen yılın üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında %13,9 oranında artış gösterdi. Endeks üçüncü çeyrekte 188 puana ulaştı.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Eylül 2015’te bir önceki yılın aynı ayına göre 14 puan arttı ve verimlilik m2 başına 760 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 826 TL, Anadolu’da ise 716 TL olarak gerçekleşti.

Çeyrek bazında da m2 başına düşen cirolarda artış yaşandı. AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar 2015 yılının üçüncü çeyreğinde 2014 yılı üçüncü çeyreğine göre %20,7 artarak 759 puana ulaştı.

Yiyecek kategorisinde cirolar %19 arttı

2014 yılı Eylül ayı ile karşılaştırıldığında 2015 Eylül döneminde kategoriler bazında ciro endeksi %14 oranında artış gösterdi. En yüksek ciro artışı %27 ile teknoloji kategorisinde yaşandı. Eylül 2014’e göre endeks, ayakkabı-çanta kategorisinde %25, yiyecek kategorisinde %19, hipermarket kategorisinde %11 ve giyim kategorisinde %8 arttı. AVM’lerdeki diğer alan cirolarında ise değişim yaşanmadı.

Eylül ayında, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde de %8,1’lik bir artış oldu. Ziyaret sayısı endeksi üçüncü çeyrek bazında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %7,1’lik bir artışla 106 puana ulaştı.

AVM Endeksi sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, “AVM endeksi Eylül 2015 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 8,2 oranında arttı. Üçüncü çeyrek verilerine baktığımızda da ciro artışının yüzde 13,9’a ulaştığını görüyoruz. Eylül ayı AVM ve perakende sektörü için yaz tatili sonrası yeni sezonun başladığı; okula dönüşle birlikte gerek ciro gerekse ziyaretçi sayısında önemli artışların yaşandığı bir ay. Bu yıl tüm bu etkenlerin yanı sıra 9 günlük uzun Kurban Bayramı tatili de sektörü olumlu etkilemiş ve cirolarda yüksek artışa ulaşılmıştır. AVM sektörünün Eylül ayıyla birlikte ilk iki çeyrekte olduğu gibi üçüncü çeyreği de artışla tamamlaması 2015 yılını tahminlerimizin biraz daha üzerinde bir cirosal büyümeyle kapatacağı yönündeki olumlu sinyaller daha da artmıştır” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir