EXPO Kulesi’ne ilk çıkan Faruk Çelik oldu

-
EXPO Kulesi'ne ilk çıkan Faruk Çelik oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘çiçek ve çocuk’ temasıyla 22 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya alanında incelemelerde bulundu. Aynı zamanda EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı da olan Çelik, yapımı tamamlanan 114 metre yüksekliğindeki EXPO Kulesi’ne çıktı. Çelik, “Görenlerin görmeyenlere tavsiye edebileceği son derece muazzam bir eser diyebileceğim, Türkiye’nin ve Antalya’nın bir kazanımı” diye konuştu.

Resmi açılış töreninin yapılacağı Kongre Merkezi’ndeki çalışmaları yerinde gören Bakan Çelik, EXPO’nun simgesi diyebilecekleri 114 metre yüksekliğindeki kuleye ilk kez çıkacaklarını kaydetti.

EXPO alanında bu akşam itibariyle temizliğe el atacaklarını vurgulayan Çelik, “Sorunsuz bir şekilde açılışa hazır olacak. 6 ay boyunca çok yoğun etkinlikler olacak. Cuma günü hayırlısıyla açılışımız gerçekleştirelim. Tabii ki herkesin görmesi gerekiyor. Görenlerin görmeyenlere tavsiye edebileceği son derece muazzam bir eser diyebileceğim, Türkiye’nin ve Antalya’nın bir kazanımı.” Dedi.

faruk-celik-expo-gidahatti

“Açılış EXPO’nun görkemine yakışır nitelikte olacak”

Daha sonra EXPO Kulesi’ne çıkan Bakan Faruk Çelik, buradan alanı inceledi. Çelik, 2013’ten bugüne yoğun bir çalışma neticesinde EXPO alanının bu hale geldiğini belirterek şunları kaydetti:  “Büyük ölçüde, temizlik ve genelde peyzajla ilgili birkaç husus dışında tamamlanmış bulunuyor. En önemli simgesi kule. Şu anda tam 114 metre kottan bakarsanız 101 metre yükseklikten EXPO alanını gözlemliyoruz. Gördüğünüz gibi kule de hemen hemen tamamlanmak üzere. Son rötuşları yapılıyor şu anda. Zeminde eksik gördüğümüz herhangi bir husus varsa bunu gerek bugün gerekse önümüzdeki günler içerisinde bunları tek tek milimetrik olarak izliyoruz. Bunun için buradayım ve açılış gününe kadar da burada olacağız. İnşallah kazasız belasız işler biter. EXPO 2016 Antalya sergi alanının açılışı da EXPO’nun görkemine yakışır nitelikte olacak. Çeşitli ülkelerden bakanlık düzeyinde katılımlar olacak.”

Gıdada bilgi kirliliğinin sorumlusu…

expo-kulesi-gidahatti

Açılışa 11 ülkenin Tarım Bakanı katılacak

Çelik, şu an itibariyle 11 tarım bakanı, dışişleri ve ticaret bakanının geleceklerine dair bildirimde bulunduğu bilgisini verdi. Çelik, “Ayrıca yabancı misyon temsilcileri, büyükelçiler büyük oranda gelecekler. 52 ülke oldu. Diğer katılımlarla birlikte 60 diyebileceğimiz bir katılım var. Ama 52 ülke katılacak onları temsilen bir katılım olacak” ifadelerini kullandı.

expo-2016-antalya-turk-bahcesi-gidahatti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’ da katılıyor

Bakan Çelik, açılışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleşeceğini belirterek, “Sayın Başbakanımız, Sayın TBMM Başkanımız da teşrif edecekler. Hem Antalya’daki diğer açılışlar hem de EXPO’nun bizzat açılışında bulunacaklar” dedi.

Faizleri düşüremeyiz çünkü…

expo-2016-antalya-turk-bahce-gidahatti

“Her yaştan, her kesime hitap edecek”

EXPO 2016 Antalya sergi alanının her yaştan, her kesime hitap edecek etkinlikleri bünyesinde barındırdığına vurgu yapan Çelik, “Çocuklara dönük başka bir çok etkinlikler var. Kültürel anlamda bir çok etkinlikler, biyoçeşitliliği öne çıkaran bir çok etkinlik alanı var. Ayrıca ülkemizin 7 bölgesini temsilen hizmet sunacak restoranlarımız var. Yani ‘yemek yemek istiyorum’ diyorsa gelsin. ‘Biyoçeşitlilik görmek istiyorum’ diyorsa gelsin. ‘Çocuklar eğlensin’ diyorsa gelsin. ‘Eğitim amaçlı, tabiatla baş başa olmak istiyorum’ diyorsa gelsin. EXPO bunların tümüne hitap ediyor. Doğa, tabiatın ta kendisi. Bütün ülkelerin özellikleriyle 78 milyonun yanı sıra, yurt dışından beklediğimiz çok ciddi sayıdaki turiste hizmet edecek olan mükemmel, muazzam bir alan” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Çelik, kuleden inmeden önce kulenin yapımında çalışan işçilerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir