EXPO 2016 Antalya, görücüye çıktı

-
EXPO 2016 Antalya, görücüye çıktı

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya, Avrasya’nın en büyük bitki ve peyzaj fuarı Flower Show’da tanıtıldı.

EXPO 2016 Antalya LogoFelsefesi “Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya”, teması ‘Çiçek ve Çocuk’, sloganı ise “Geleceği Yeşertmek” olan EXPO 2016 Antalya, Nisan-Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Antalya Aksu’da 1121 dekarlık alanda gerçekleşecek 6 ay boyunca açık kalacak olan EXPO Antalya’ya, bugüne kadar EXPO’lara yapılan en yüksek uluslararası katılım ve yerli-yabancı 8 milyon ziyaret hedefleniyor.

Alt temalarını Tarih, Biyo-çeşitlilik, Sürdürülebilirlik ve Yeşil Şehirler’in oluşturduğu, ulusal ve uluslararası kongrelerin, panellerin, toplantıların ve seminerlerin organize edileceği EXPO 2016 Antalya’da, kültürel ve sanatsal etkinlikler de ziyaretçilerle buluşacak.

Türkiye’de ilk kez Antalya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek botanik fuarı “EXPO 2016 Antalya”, İstanbul’da devam eden Avrasya’nın en büyük bitki ve peyzaj fuarı Flower Show’da tanıtıldı.

EXPO 2016 Antalya Levent Murat DanışmanEXPO 2016 Antalya’nın sunacağı tecrübelerin anlatıldığı fuarda düzenlenen basın toplantısında konuşan EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, dünyanın en önemli organizasyonlarından birisine ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Danışman, “EXPO 2016 Antalya çocuklara yönelik dünyadaki ilk ve tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılacak ve 30 Ekim 2016 tarihine kadar 6 ay süreyle açık kalacak” dedi.

Tarımın Başkentinde Tarım Müzesi

Türkiye’nin ilk EXPO’sunda Türkiye’nin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi de yer alacak. Başak şeklinde bir mimariyle tasarlanan Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi’nin, 7 bin 457 metrekare alan üzerine inşa edileceğini belirten Danışman, “Türkiye’nin bitki zenginliğinin gösterilmesi amacıyla ülkemizin üç farklı bitki coğrafyasından (İran-Turan, Akdeniz ve Avrupa-Sibirya) bazı doğal bitkiler sergilenecek” diye konuştu.

EXPO Kulesi

EXPO 2016 Antalya’nın en gözde projelerinden birinin de 101 metre yüksekliğindeki EXPO Kulesi olduğunu vurgulayan Danışman, “Antalya’nın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Üçkapılar ve palmiye ağaçlarından esinlenerek tasarlanan EXPO Kulesi’nin yapım çalışmaları devam ediyor. Üç ayrı seyir terasına sahip olacak kule, yalnızca görselliğiyle değil, inşaat yapım yöntemiyle de gelecekte çok konuşulacak” ifadelerini kullandı.

Ülke bahçeleri kalıcı olacak

Bölgede çeşitli cazibe noktaları ve ilgi çekici alanlar oluşturulduğunu aktaran Danışman, “En önemli alanı ise katılımcı ülke bahçeleri ve ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların yer aldığı alan olacak. Ülkeler, yapacakları kalıcı bahçeler ile kendi kültürlerini yüzyıllar boyunca sergileyecekler. EXPO 2016 Antalya sonrası ise ülke bahçeleri muhafaza edilecek ve bakımı ülkemiz tarafından yapılacak” dedi.

Mozaik Kültür Alanı

EXPO’daki Mozaik kültür alanının da büyük ilgi çekeceğini ifade eden Levent Murat Danışman, alanın yapımı için Kanada, Mosaicultures Internationales de Montreal ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Danışman, yaklaşık 15 dönümlük alanda, insanların yararlandığı bitki ve hayvanların kompozisyon içerisinde sergileneceği çeşitli sahneler oluşturulacağını bildirdi.

EXPO 2016 Antalya organizasyonu için 192 ülkeye davet mektubu gönderildiğini kaydeden Danışman, “Ayrıca 52 uluslararası kuruluş da davet edildi. 42 ülke olumlu görüş bildirdi” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Floraholland yetkilisi Monique Heemsque ise geleceği EXPO 2016 Botanik Fuar’ında Türkiye ile beraber yeşerteceklerini belirterek, “Türkiyeli ortaklarımızla beraber Türkiye’nin ihracatına katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir