Et ve tavuk, kas yapmak için whey protein tozu kadar faydalı

-
Et ve tavuk, kas yapmak için whey protein tozu kadar faydalı

Kas yapmak isteyenleri şaşırtacak haber… Yeni bir çalışmaya göre, et ve tavuk proteini, kas yapma konusunda whey protein tozu kadar etkili.

Yeni bir çalışmaya göre, et ve tavuk proteini, kas yapımı konusunda whey (peynir altı suyu) protein tozu kadar etkili.

Araştırma bulguları, 9-11 Mayıs 2016 tarihinde, İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen küresel nutrasotik gıda etkinliğinde sunuldu.

Araştırmaya göre Essentia Protein Solutions firmasına ait et proteini izolatı ve tavuk proteini izolatı takviyeleri, 8 haftalık dayanıklılık egzersizi programı sonrasında, yağsız vücut ağırlığında sırasıyla 3,5 kg ve 2,9 kg’lık artış sağladı. Aynı koşullar altında whey protein takviyesi ise vücut ağırlığını 3,3 kg arttırdı.

protein-tozu-yararlari-ve-zararlari-gidahatti

Çalışma detayları

Çift körlü, paralel, plasebo kontrollü çalışma, Tampa Üniversitesi’nde yapıldı. Yaşı 18 ile 30 arasında değişen 41 erkek ve kadın çalışmaya katıldı.

Avrupa Birliği sporcu besinleri kanununda değişiklik!

Çalışmaya katılanlar günde 48 gram et, tavuk veya whey proteini takviyesi aldı. Bu miktar takviyenin 2 ölçeğine denk geliyor.

Tüm gruplardaki katılımcıların yağsız vücut ağırlığında önemli artış, öte yandan yağ kütlesinde ise önemli düşüş görüldü. Araştırmacılara göre protein kaynağı tercihi, dayanıklılık antrenmanından alınan sonuçları etkilemiyor.

protein-tozu-gidahatti

Sporcu beslenmesi alternatifleri

Araştırmanın başındaki isim, Essentia’dan Dr. Christopher Detzel, “et, tavuk ve süt proteinlerinin amino asit bileşenleri farklı olsa da, yapılan araştırma, tavuk ve et esaslı protein kaynaklarının kas yapımı için gerekli besinleri içerdiğini gösterdi. Bu çalışma, egzersiz sonrasında tüketilen et veya tavuk esaslı protein takviyelerinin tüketiminin vücut bileşimini olumlu etkilediğine dair yeni bulgular sunuyor”, ifadelerini kullandı.

Peynir altı suyu için gelecek umutlu

Firmanın araştırmacıları tarafından yapılan daha önceki bir çalışma, et ve tavuk protein bileşenlerinin hızlı bir şekilde emildiğini ve kas yapmak ile ilişkili mTOR sinyal yolunu etkili bir şekilde faaliyete geçirdiğini gösterdi.

Essentia Kuzey Amerika Kıdemli Başkan Yardımcısı Corey Jansen’a göre, çalışmadan elde edilen veriler, et ve tavuk proteininin sporcu beslenmesi ve genel beslenme uygulamaları potansiyelini destekliyor.

Jansen, “bu proteinlerin whey’in yerini almasını beklemiyoruz, ancak whey tercih etmeyen ve uygulamaları için benzersiz bir protein karışımı isteyen firmalar için bir fırsat mevcut,” dedi.

Jansen, kas beslenmesinin önemli bir sağlık sorunu olduğu yaşlı bireylerde de önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın