“Et ithalatı, buzağı ölüm oranı düştüğü zaman bitecek”

-
“Et ithalatı, buzağı ölüm oranı düştüğü zaman bitecek”

Türkiye’de buzağı ölüm oranının yüzde 5’e düşürülmesi durumunda et ithalatının sona ereceğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. ‘Nasıl olacak?’ diye soruyorlar. Buzağı ölüm oranları da düşecek. 2018’i hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan ediyorum” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 il müdürünün katılımıyla Antalya’da düzenlenen Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı 2017 Değerlendirme toplantısında, 2018 yılını hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan etti.

hayvan-hastaliklari-toplantisi-antalya-gidahatti“Petshoplar kapatılırsa merdiven altına kayar”

Kendisine zaman zaman “Hayvanların petshop gibi yerlerde satılması doğru mu?” şeklinde sorular yöneltildiğini belirten Fakıbaba, yaratılanı yaratandan dolayı seven bir mantalitenin üyeleri olarak bunu doğru bulmadıklarını söyledi. Fakıbaba, “Vallahi doğru değil. Yani bir köle gibi hayvan al sat, bunlar doğru bir olay değil. Ama bunları kapattığımız zaman da merdiven altında neler olacak, o da doğru değil.” diye konuştu.

Yerel yönetimlerin bu konuda neler yapabileceği konusunda oturup konuşmak, yerel yönetimlerin çiftlikler kurup hayvanları gönüllü ailelere vermeleri konularının tartışılması gerektiğini aktaran Fakıbaba, hayvan hastalıkları ve buzağı ölümleri konusunda yapılan çalışmaları bizzat takip edeceğini bildirdi.

“Bir hekim olarak şunu söylüyorum, bir hamile annenin bakımı neyse düvenin bakımı da odur. Bir buzağının bakımı neyse yeni doğan bir çocuğun bakımı da odur.” diyen Fakıbaba, anne ve bebek ölüm oranları nasıl takipteyse, gebe düve ve buzağının takibinin de öyle takip edilmesini istedi.

inek-buzagi-gidahattiBuzağı ölüm oranı

Türkiye’de hayvancılığın problemlerini aşmak için alınacak tedbirlerin yüksek önem düzeyinde ele alınması gerektiğini belirten Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Ülkemizde buzağı ölüm oranları ortalama yüzde 15 civarındadır. Bunu öncelikle yüzde 5’e, daha sonra daha aza indirmek bizim görevimiz. Biz bunu başarırız. Vatandaş diyor ki ‘et ithalatı ne zaman duracak?’ Bu ölümleri durduğumuz zaman duracak. 2018’i hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan ediyorum. Etkili hayvan çalışmaları yaparak buzağı ölümlerini sonlandırmak için çalışacağız. Sonlanır mı, sonlanmaz; ama yüzde 5’e düşürür müyüz, düşürürüz.”

hayvan-hastaliklari-toplantisi-gidahatti“Et ithalatı koca ülkeye yakışmıyor”

Türkiye’de yılda yaklaşık 750 bin buzağının öldüğünü, buzağı ölüm oranının yüzde 15’ten yüzde 5’e düşmesi durumunda 500 bin buzağıdan kâr edileceğini bildiren Fakıbaba, “Biz bu 500 bin yavruyu kurtarabiliriz. O diyor ‘bizden et alın’, bu diyor ‘bizden et alın.’ Koca ülkeye yakışmıyor. Biz eğer 750 bin buzağı ölümünden 500 binini kurtaramıyorsak, yazıklar olsun bize. 80 milyonun vebali var. Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. ‘Nasıl olacak?’ diye soruyorlar. Anne, bebek ölüm oranları nasıl düştüyse, buzağı ölüm oranları da düşecek.” ifadesini kullandı.

Hayvan hareketlerinin takip edilmesi için önce hayvan sayısının bilinmesi gerektiğinin altını çizen Fakıbaba, bu nedenle 31 Aralık’a kadar bütün hayvan sayılarının çıkarılacağını kaydetti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir