Et fiyatları, hayvan varlığının artırılmasıyla düşer

-
Et fiyatları, hayvan varlığının artırılmasıyla düşer

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (Et-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, üretici, sanayici ve tüketici olmak üzere piyasanın tüm bileşenlerini vuran yüksek et fiyatlarına tek çözümün; arz artışının, ithalat yerine kasaplık hayvan varlığı artırılarak karşılanmasıyla sağlanabileceğini bildirdi.

Et-Bir’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de talep yüksek olmasına karşın, arz yetersizliğinin etkisiyle yükselen et fiyatlarının, yalnızca tüketicilerin cüzdanlarını değil, besici ve et endüstrisini de olumsuz etkilediğinin altı çizildi.

Et-Bir-Mustafa Bılıkçı-www.gidahatti.comAçıklamada değerlendirmelerine yer verilen Et-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, Türkiye’de kırmızı ete yüksek talep olmasına karşın, yüksek fiyatlar nedeniyle, kişi başına et tüketiminin, 12 kilo ile AB ortalaması olan 36 kilonun üçte biri düzeyinde kaldığına dikkat çekti.

Kırmızı etin, yüksek demir ve protein içeriği nedeniyle sağlık açısından da özellikle gelişmekte olan çocuklar için çok önemli olduğunu vurgulayan Bılıkçı, “Bu nedenle kırmızı et tüketiminin artmasını bekliyoruz; ancak, yüksek fiyatlar buna geçit vermiyor. Piyasanın tüm bileşenlerini vuran yüksek et fiyatlarına tek çözüm; arz artışının ithalat yerine kasaplık hayvan varlığının artırılmasıyla karşılanmasıdır” dedi. Bılıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karkas et fiyatları 2014 yılında 14 – 15 lira seviyesindeyken bugünlerde 25 lira civarına geldi. Bunun en önemli sebeplerinden birisinin, Türkiye’de etlik besi hayvan sayısının yetersiz kalması olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye’de geçmişte bir besi hayvanı krizi yaşandı. Süt fiyatlarının düşük olması nedeniyle damızlık ineklerin kesilmesi nedeniyle hayvan varlığı azaldı. Bu açığı kapatmak için 2009-2013 yıllarında yapılan ithalat ile piyasa rahatladı. 2013 sonrası ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle bakanlığımız et ithalatını durdurdu.”

Türkiye’de besi hayvan sayısı yeterli düzeye yükselmeden ithalatın durmasının piyasayı da olumsuz etkilediğinin altını çizen Bılıkçı, şunları kaydetti:

“Biz sektör olarak besilik hayvan ithalatının devam etmesini istedik. Çünkü, Türkiye’de ciddi bir açık var ve eğer siz piyasanın talebini karşılayamazsanız bunun sonucunda talep çok fazla olunca bu fiyatların yükselmesine sebep oluyor.

Bakanlığın besilik hayvan ithalatını durdurması açığı büyüttü ve fiyat artışları hızlandı. Çözüm için besilik hayvan yerine karkas ithalatına karar verildi. Biz bunun geçici çözüm olduğunu söylüyoruz. Karkas et ithalatıyla sorunun çözülebileceğini düşünmüyoruz. Gerçek çözümün, hayvan varlığı ve bağlı olarak et üretiminde kendi kendine yetebilen bir düzeye gelmekte olduğuna inanıyoruz.”

Genel anlamda Türkiye et piyasasının büyümesi gerektiğinin altını çizen Bılıkçı, bunun yalnızca besici ve endüstri için değil, fiyatların gerilemesinden yararlanacak tüketiciler için de çok önemli bir hedef olduğunu kaydetti.

Hayvancilik-yatirim-desteklerinin-esaslari-belirlendiTürkiye’de et fiyatlarındaki tırmanışın bir diğer nedeninin de hayvan besiciliğinde maliyet sorunu olduğunu ifade eden Et-Bir Başkanı Bılıkçı, Et ve Süt Kurumu’nun sıfır gümrük avantajı nedeniyle kilosu 3.5 avro maliyet ile alınan eti piyasaya 21.5 liradan vermesinin de fiyatların yüksek kalmasında önemli etki yaptığının altını çizdi.

Kurum fiyatlarının “besicileri korumak” için yüksek tutulduğunun belirtildiğine işaret eden Balıkçı, bu nedenle ESK’ya, bir yıl içinde 14-15 lira düzeyinden, 25 liraya çıkan fiyatların aşağıya çekilmesi için verilen ithalat yetkisinin de gerçekte sonuçsuz kaldığını vurguladı.

Bir yılda %80’in üzerinde artışla 27 lirayı gören karkas fiyatlarının 25 liraya geri döndürülmüş olmasının başarı olarak nitelendirilemeyeceğinin altını çizen Balıkçı, besilik hayvan üretim maliyetlerindeki kompozisyonda da önemli değişimler yaşandığına işaret etti.

“Besilik hayvan kapasitemiz yüksek”

“Besilik hayvan üretiminde eskiden maliyetin yüzde 70’i yem, yüzde 30’u hayvan fiyatıydı” diyen Bılıkçı, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Şu an tam tersi oldu; üretici şimdi bir hayvanı beslerken işletmedeki maliyetin yüzde 70’i besilik hayvandan gelen maliyet, yüzde 30 yem fiyatına mal ediyor. Bu da, besilik hayvan fiyatlarının çok fazla yükselmesinden doğan bir maliyettir. Bakanlığımız tedbir aldı, 300 bin tane hayvan ithalatı gerçekleştirdi. İthal edilen bu hayvanlar önümüzdeki dönemde kesilecek. Sürekli dışarıdan hayvan ithalatıyla bu çözülmez. Türkiye’de 6 milyon hayvan üretecek kadar kapasitemiz varken, sadece 2 milyon 300 bin hayvan var. Yurt dışı katkısı ile 2 milyon 600 bin seviyesine çıktığını düşünüyorum.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın