Eski Tarım Bakanı Fehim Adak Son yolculuğuna uğurlandı

-
Eski Tarım Bakanı Fehim Adak Son yolculuğuna uğurlandı


Ekonomi politikasındaki ‘havuz sistemini’nin mucidi, Devlet, Ticaret, Bayındırlık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Fehim Adak, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Adak’ın naaşı, tasavvuf alimlerinden Abdülhakim Arvasi’nin türbesinin de bulunduğu Bağlum’daki mezarlığa defnedildi. Cenazeye, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik katıldı.

Bir süredir Ankara Güven Hastanesi’nde tedavi gören ve durumu ağırlaşan, Fehim Adak, 85 yaşında hayata veda etti.

3 yıldır kanser ve kalp yetmezliği tedavisi görüyordu

Milli Görüş hareketinin öncü isimlerinden ve Necmettin Erbakan’ın yol arkadaşlarından Fehim Adak, Refahyol Hükümeti döneminde ekonomik politikada uygulanan ‘havuz sistemini’ uygulamaya koyan isimlerden biri olarak nitelendiriliyor. Adak, yaklaşık 3 yıldır kanser ve kalp yetmezliği tedavisi görüyordu.

fehmi-adak-cenaze-gidahattiCenazeye İsmail Kahraman, Bekir Bozdağ ve Faruk Çelik’te katıldı

Fehim Adak için Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından taziyeleri oğulları Muhammed, Hamit, Enes ve Abdullah Adak kabul etti.Cenaze namazına, çocukları ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, eski bakanlardan Şevket Kazan, Abdülkadir Aksu, Murat Başesgioğlu, siyasetçiler ve vatandaşlar katıldı. Recai Kutan, cenaze namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Adak’ın mümin biri olduğunu ve kaybından dolayı üzüntü içinde bulunduğunu belirterek, İslam alemine baş sağlığı diledi.

Adak’ın naaşı, tasavvuf alimlerinden Abdülhakim Arvasi’nin türbesinin de bulunduğu Bağlum’daki mezarlığa defnedildi.

fehmi-adak-gidahattiFehim Adak kimdir?

Mardin’de 1931 yılında dünyaya gelen Fehim Adak, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Mardin İI Bayındırlık Müdürlüğü, DSİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, DSİ Ankara Murakabe Müşavere Kurulu üyeliği yaptı. TBMM’de 16, 16, 20 ve 21′inci dönem Mardin Milletvekilliği yapan Adak,  Refahyol Hükümeti döneminde ekonomik politikada uygulanan ‘havuz sistemini’ uygulamaya koyan isimlerden biri olarak nitelendiriliyor. Adak, Ticaret, Bayındırlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. Adak, evli ve 6 çocuk babasıydı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir