Erzurum’a canlı hayvan borsası kuruluyor

-
Erzurum'a canlı hayvan borsası kuruluyor

Erzurum Büyükşehir Belediyesince yapımına başlanan ve 2 yıl içinde tamamlanması planlanan 200 dönümlük canlı hayvan borsası, büyüklüğü ve kapasitesiyle hayvancılık sektörüne büyük katkı sağlayacak. Yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak canlı hayvan borsası, Avrupa’da bu alanda önde gelen tesisler arasında yer alacak.

Erzurum Büyükşehir Belediyesince yapımına başlanan ve 2 yıl içinde tamamlanması planlanan 200 dönümlük canlı hayvan borsası, yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak ve bünyesinde hayvan barındırma yerleri ve müzayede alanlarının yanı sıra otel, banka, alışveriş ve restoran alanlarını da barındıracak.


Çelik’ten süt sektörüne: “Biz sözümüzü tuttuk, siz de tutun”

canli-hayvan-borsasi-1-inek-gidahatti

“Avrupa’nın sayılı hayvan borsalarından biri olacak”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Üreticiler, eğer pazar yoksa hayvanlarını arzu ettikleri fiyatlara satamıyor. Hayvan borsası devreye girince alıcı ve satıcılar buraya gelecek. Gerek Erzurum gerekse çevre illerden gelecekler. Erzurum’a kurduğumuz hayvan borsası, 200 dönüm üzerine çok modern kapalı bir yer olacak. Bu projeyi oluştururken de Avrupa’da, Amerika kıtasında, Kafkaslar’da, Rus bloğunda bütün projeleri inceledik. İddia ediyorum, burası Avrupa’nın sayılı hayvan borsalarından biri oluyor.” diye konuştu.


Hayvancılık sektörü kendi yağıyla kavruluyor

canli-hayvan-borsasi-inek-2-gidahatti

“Sırada et borsası var”

Canlı hayvan borsasının yanı sıra hayvancılığı geliştirmek için et borsası kurma çalışmalarının da olduğunu belirten Sekmen, “Canlı olarak satılamayan hayvanları bu sefer alıp mezbahanede keserek, et borsamızda değerlendireceğiz. Böylece hem daha bol hem de daha ucuz üretim gerçekleşecek. Biz daha çok hayvan beslemek suretiyle etin kilosunu çok daha ucuza mal etmenin gayreti içinde olacağız.” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın