Erzincan ve Erzurum Şeker Fabrikalarına paket satış formülü!

-
Erzincan ve Erzurum Şeker Fabrikalarına paket satış formülü!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) açılan ihalede alıcı çıkmayan Erzincan Şeker Fabrikası ile Erzurum Şeker Fabrikası için paket halinde yeni ihaleye çıktı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (Türkşeker) ait Erzincan Şeker Fabrikası ile Erzurum Şeker Fabrikası, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışa çıkartılan 14 şeker fabrikası arasında bulunuyordu. Ancak her iki fabrikanın satışı da taliplisi çıkmayınca gerçekleştirilemedi.

Erzurum Şeker Fabrikası için iki firma teklif vermişti

Tokat Turhal ve Konya Ilgın Şeker Fabrikaları ile birlikte aynı gün ihalesi yapılan Erzurum Şeker Fabrikası için Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. ile MBM Enerji İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş. teklif vermişti. Doğuş Yiyecek ve İçecek 16 Nisan’da yapılan ihalede hazır bulunmazken, 211 milyon TL ile başlayan açık artırmada, MBM Enerji İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş. de teklif vermedi. Bu nedenle ihale, satış gerçekleşmeden sona erdi.

ÖİB’den iki fabrika için paket satış ilanı

Gelişmeler üzerine ÖİB, Erzincan ve Erzurum şeker fabrikalarının birlikte özelleştirilmesi için yeniden ihale duyurusu yaptı.

ÖİB’in internet sitesinde yer alan ilana göre, Erzincan ve Erzurum şeker fabrikaları birlikte “satış” yöntemiyle özelleştirilecek.

Fabrikalar için 4 Mayıs 2018 tarihine kadar teklifler alınacak. İhale için geçici teminat tutarı 4 milyon lira, şartname bedeli 10 bin lira olarak belirlendi.

İhale duyurusunda, T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (İdare) tarafından, İdare’nin %100 hissesine sahip olduğu Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.ye ait Erzincan Şeker Fabrikası ile Erzurum Şeker Fabrikası birlikte olmak üzere, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde “Satış” yöntemi ile özelleştirileceği kaydedildi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın