Erikte üretim düşük, fiyatlar yüksek

-


Erikte üretim düşük, fiyatlar yüksek

İzmir’in Ödemiş ilçesinde erik tezgahlarda yerini alırken, üretimin düşük olması fiyatı yükseltti.

Ödemiş ilçesinin Kaymakçı mahallesinde önemli meyveler arasında yer alan erik satışa sunuldu. Hasadın başlamasının ardından eriğin tezgahlarda yerini almasıyla sezon resmen açıldı. Turfanda ürün olarak Kaymakçı pazarına gelen eriğin kilosu 5 ve 6,5 TL arasında alıcı buldu. Erik üreticileri, hasadın Mayıs sonuna kadar devam edeceğini ifade ederek, erik hasadında verimin bu yıl düşük olduğunu bildirdi. Erik tüccarlarından Engin Güven, erik piyasasının çok yeni olduğunu önümüzdeki günlerde piyasasının netlik kazanacağını belirterek şunları söyledi:

“Ödemiş ovasında baharın müjdecisi olan bakla, bezelye ve erik ürünleri Kaymakçı mahallesinde piyasaya çıkıyor. Geçen günlerde bakla ve bezelye piyasası hareketli günler yaşadı. Kaymakçı’da şimdi ise erik sezonu başladı. Bugün açılan piyasamızda ürün az olsa da talep fazla. Şuan için piyasa oturmuş netleşmiş olmasa da ürün dalında 2-3 TL arasında alınıyor. Turfanda olarak nitelendirdiğimiz ürün paketlenmiş olarak pazarda 5- 6,5 TL arasında alıcı buluyor.”

Kaymakçı’nın eriğinin başta Ankara olmak üzere İstanbul’a son olarak İzmir pazarlarına gönderildiğini anlatan Güven, “Bu yıl verim şimdilik az durumda önümüzdeki günlerde verim dozajı ve piyasadaki fiyat dengeleri daha netleşir diye düşünüyorum” dedi.

(İHA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir