Enginarlı lezzetler bu festivalde!

-
Enginarlı lezzetler bu festivalde!

Yarımada’nın sembol ürünlerinden enginarın tanıtımı için düzenlenen “2. Uluslararası Enginar Festivali” Urla’da başladı. Festival, enginar yemeği yarışmaları, tadım etkinlikleri, paneller, sergiler ve atölyelerle renkli görüntülere sahne oluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Reseau Delice (Dünya Gurme Şehirler Birliği) işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Enginar Festivali başladı.

urla-enginar-festivali-acilis-gidahatti

Dünyanın sorunu yiyecek ve çevre!

Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, binlerce yıllık geçmişiyle pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir’in çok renkli, zengin bir mutfak kültürüne sahip bir kent olduğunu söyledi. Aydoğan, “Dünya bunu tanımaya başladı. Urla da bu merkezlerden biri. Enginar festivali bir eğlence festivali değil. Enginarı bilmeyenlere öğreteceğiz. Bu festival ileride gurme festivaline dönüşecek; üretim artacak ve çiftçimizin yüzü gülecek” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak her yöresel ürünü desteklediklerini hatırlatan Aydoğan, “Tarım ve hayvancılığı olmayan ülke kalkınamaz. Dünyanın sorunu yiyecek ve çevre. Sağlıklı bir çevrede sağlıklı gıda olmazsa kalkınamazsınız. Bugün hangi ilçeye giderseniz gidin, mutlaka Büyükşehir’in tarıma eli değmiştir. Bütün gayemiz kalkınma ve çiftçimizin yüzünün gülmesi. Her geçen gün köylümüzün, çiftçimizin yüzü gülecek ve hepimiz mutlu olacağız” dedi.

urla-belediye-baskani-sibel-uyar-gidahatti

Festival enginar üretimine yüzde 30 katkı sağladı

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise yerel ürünleri çok çeşitli, toprakları bereketli, kültürü renkli bir ilçe olduklarını söyledi. Sibel Uyar, “Urla’da gökkuşağı gibiyiz. Çok zengin bir mutfak kültürümüz var. Biz festivallerimizi, değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için yapıyoruz. Geçen yıl festivalde 50 bin ziyaretçi ağırladık. Festivalin ardından giderek yok olan enginar tarlalarımız yeniden hayat buldu, üretim alanlarımız yüzde 30 daha arttı. Urla’nın zengin mutfak kültürü gözler önüne serildi. Gördüğümüz ilgi ve mutluluk bizleri çok heyecanlandırıyor. Bizim burada dev beş yıldızlı otellerimiz yok ama 15 tane mis kokulu köyümüz var. Doğaya geri dönmemiz gerek. Urla bu konuda çok cömert. Bize düşen bu güzelliği bozmadan sahip çıkmak” dedi.

Başkan Uyar, fast-food kültürüne karşı doğal tarım ürünlerini de önererek “Hamburger yerine enginar” dedi.

Urla’yı sanatın, sporun ve gastronominin merkezi yapmak istediklerini kaydeden Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de, “Urla’ya yeni yeni siteler eklemek yerine, nitelikli turizme imkan sağlayan turistik tesislere ihtiyacımız var. Kamu arazilerini yerel yönetim ve hükümet olarak doğru planlamalıyız. Bunun için elimizde yeterince kamu arazileri var. Çiftçiyi de koruyalım, tarım arazilerine de sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç ise enginarın herkes tarafından bilinmesi için yapılan etkinliklerde çiftçilerin alın teri olduğunu belirterek tarım kesiminin desteklenmesini istedi.

enginar-yemekleri-gidahatti

Ünlü şeflerden enginarlı lezzetler

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan tadım atölyelerinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Eğitmen Şefi Tolga Kamiloğlu yemekler yaptı. Ardından şef Barış Torcu enginarlı mücver pişirdi. Paris’ten gelen Fransız şef Roland Theimer enginarlı kuzu eti lezzetini sundu. Şef Rudolf Van Nunen, dereotlu enginar somon turşusu ve yeşil elma yemeğini festivali gelenlere tattırdı.

Dünyaca ünlü şeflerin festival boyunca Urla sokaklarında birbirinden lezzetli enginar yemeklerini pişireceği ve konuklara sunacağı program kapsamında ünlü şeflerin yemek pişirme programları, Tadım Atölyeleri, Mutfak Sohbetleri, Mutfak Atölyeleri, Sanat Atölyeleri gerçekleşecek. Dünya Gurme Şehirler Ağı’na üye olan İzmir’in gözde ilçesindeki festival, Fransa, Belçika, Hollanda, Fas, Letonya’dan gelecek şeflerin yanı sıra ünlü Türk şefleri de ağırlayacak.

enginar-gidahatti

Enginar çayı, yemeği, tatlısı

S.S. Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de, enginar reçeli, enginar sabunu, enginar yemekleri ile enginar temalı hediyelik ve tekstil ürünlerini festivalde sunacak. Tadım atölyelerinde ayrıca Enginarlı Kabak Çiçeği Tatlısı, Karidesli Enginar Mücver, Dereotlu Enginarlı Somon Turşusu, Fas Usulü Mor Enginar, Hollandez Soslu Enginar, Enginarlı Karnıyarık, Ançuezli Vinegret Sos Eşliğinde Urla Sakız Enginarı, Enginarlı Kiş, Enginarlı Büzgü Börek, Enginar Çorbası, Enginar Kroket, Enginar Konservesi, 10 baharat eklenerek yapılan enginar çayı, enginar döneri, enginar tatlısı gibi lezzetler de konuklara ikram edilecek.

enginar-festivali-gidahatti

1 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek olan festivalde Grup USYAD, Grup Son Dakika, Grup Ancak&Ancak gün boyu canlı müzik yapacak. Festival programında yer alan tüm etkinlikler ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştirilecek. Festival, 18:00 ile 20:00 saatleri arasında düzenlenecek sokak partisi ile sona erecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir