Enflasyondaki düşüşe en büyük katkı gıdadan!

-
Enflasyondaki düşüşe en büyük katkı gıdadan!

Mayıs ayı ile birlikte son aylarda yaşanan enflasyondaki düşüşleri değerlendiren Maliye Başkanı Naci Ağbal, “Özellikle gıdada çok hızlı bir şekilde gerçekleşen fiyat düşüşleri, manşet enflasyonu yüzde 9,50’lerden yüzde 6,50’lere çekti. Beklentiden düşük bir enflasyon geldi. Bu sevindirici bir haber” dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen ödül törenine katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

naci-agbal-meclis-gidahatti

Enflasyondaki son aylarda yaşanan düşüşün bu ay itibarıyla çekirdek enflasyona da yansımaya başlamasının olumlu olduğunu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politikalarıyla büyüme ve ekonomik istikrara katkı vermesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Piyasalara kabine ve faiz dopingi!

Ağbal, “Yılın ilk aylarında enflasyon konusunda bir miktar tereddüt yaşandı. Fakat sonraki aylarda enflasyon peyderpey aşağı geldi. Son iki ay itibarıyla artık yüzde 6,50 seviyesini yakalamış durumdayız. Özellikle gıdada çok hızlı bir şekilde gerçekleşen fiyat düşüşleri, manşet enflasyonu yüzde 9,50’lerden yüzde 6,50’lere çekti. Beklentiden düşük bir enflasyon geldi. Bu olumlu, sevindirici bir haber. Enflasyonun aşağı doğru gelmesi herkesi sevindirecek bir gelişme. Ancak bunun kalıcı olması önemli” diye konuştu.

gida-market-etiket-gidahatti

Gıda fiyatlarında düşüşün devamı için tedbirlere devam!

Enflasyonda ilk beş ayda yaşanan düşüşte baz etkisinin de katkısı olduğunu, Mayıs ayı itibariyle çekirdek enflasyonun da enflasyondaki genel düşüşe katıldığını vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal, “Çekirdek enflasyonun aşağı gelmesini sağlayacak koşulları oluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda hükümete önemli görevler düşüyor” dedi.

255 bin çiftçiye müjde!

Gıdadaki düşüşlerinin devamını sağlamak için gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceğini de kaydeden Ağbal, önümüzdeki aylarda hükümet olarak düzenlemelerle özel sektör yatırımlarını teşvik etmeye devam edeceklerini ifade etti.

yatirim-2-gidahatti

Birinci önceliklerinin özel sektör yatırımları için gerekli ortamı sağlamak olacağını dile getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal “Devlet olarak teşvik edici olacağız” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın