Enflasyon için gıda ve enerjiyi işaret etti

-
Enflasyon için gıda ve enerjiyi işaret etti

Merkez Bankası’nın Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, enflasyondaki yükselişte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi öne çıktı.

Kasım ayında tüketici fiyatlarının %0,67 arttığı, yıllık enflasyonun 0.52 puan yükselerek %8,10 olduğu hatırlatılan raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Enflasyondaki yükselişte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi öne çıktı. Bu dönemde TL’deki birikimli değer kaybı etkileri zayıflamakla birlikte devam etti ve temel mal grubu enflasyonundaki yükseliş sürdü. Hizmet enflasyonu yüksek seyrini korudu. Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu artış kaydetti, ana eğilimi ise temel mallardaki yükselişe karşılık hizmet grubundaki iyileşme ile birlikte yatay seyretti. Kasım ayında döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak tüketici enflasyonu üzerindeki maliyet yönlü baskılar azaldı.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, Kasım ayında gıda, temel mal ve enerji grubu katkılarının sırasıyla 0,20, 0,16 ve 0,15 puan arttığı gözlenmiştir. Diğer alt grup katkılarında ise kayda değer bir değişiklik olmamıştır.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle üç aylık ortalamalara göre incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğilimi Kasım ayında yatay bir seyir izlemiştir. Bu dönemde, hizmet grubu ana eğilimi zayıflayarak Ocak ayından bu yana gözlenen en düşük seviyeye gerilemiştir. Öte yandan, giyim fiyatlarında kaydedilen yüksek artışın yanı sıra Türk lirasındaki birikimli değer kaybına bağlı olarak temel mal grubu eğilimi yükselişini sürdürmüştür.

Kasım ayında hizmet fiyatları yüzde 0,17 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu 0,16 puan artarak yüzde 8,80’e yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon, lokanta-oteller grubunda gerilerken, diğer alt gruplarda yükselmiştir. Lokanta-otel grubu aylık enflasyonundaki gerilemede, hem yemek hizmetleri fiyat artışlarındaki yavaşlama hem de konaklama hizmet fiyatlarındaki düşüş etkili olmuştur. Bu dönemde ulaştırma hizmetleri fiyatları, temelde uçak bileti ücretlerindeki düşüşe bağlı olarak aylık bazda yüzde 0,76 oranında gerilese de bu grupta yıllık enflasyon baz etkisiyle yükselmiştir. Kira enflasyonunda ise yukarı yönlü seyir devam etmiştir.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Kasım ayında 0,41 puanlık artışla yüzde 9,61’e yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon tüm alt gruplarda artış kaydetmiştir. Türk lirasındaki değer kaybının birikimli etkilerinin belirgin biçimde gözlendiği Eylül ve Ekim aylarının ardından dayanıklı mal grubu fiyat artışları Kasım ayında yavaşlamıştır. Bu yavaşlama, döviz kuru etkilerinin hızlı bir şekilde izlendiği otomobil ve beyaz eşya gruplarında daha belirgin olmuştur. Aylık enflasyon dayanıklı mal grubu genelinde önceki iki aya kıyasla zayıflasa da mobilya ve ev aletleri gruplarında döviz kuru etkileri gözlenmeye devam etmiştir. Giyim ve dayanıklı dışı mal fiyatları aylık artış oranı da benzer bir görünüm arz etmiş ve grup yıllık enflasyonu yüzde 8,67’ye ulaşmıştır. Endeks tarihinin en yüksek oranlı Ekim ayı artışının gözlendiği giyim fiyatları yukarı yönlü seyrini bu dönemde de sürdürmüştür. Özetle Kasım ayında Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkileri belirli kalemlerde hafiflemekle birlikte temel mal grubunda hissedilmeye devam etmiştir.

Enerji fiyatları Kasım ayında yüzde 0,31 oranında azalmıştır. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki gerileme ve Türk lirasındaki değer kazancının etkisiyle yüzde 1,96 oranında düşen akaryakıt fiyatları belirleyici olmuştur. Öte yandan, yıllık enerji enflasyonu baz etkisiyle yaklaşık 1,1 puan yükselerek yüzde 1,26 olmuştur.

gida-market-alisveris-www.gidahatti.com Gıda ve alkolsüz içecekler

Kasım ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 0,83 puanlık artışla yüzde 9,51’e yükselmiştir. Ekim ayında sebze fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak azalış kaydeden işlenmemiş gıda fiyatları, Kasım ayında sebze fiyatlarındaki seyrin tersine dönmesi ile artarak gıda enflasyonu görünümünde temel belirleyici olmuştur. Diğer taraftan, bu dönemde kırmızı et fiyatları uzun bir aradan sonra sınırlı da olsa gerilemiştir. Ayrıca, işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu, sıvı yağ enflasyonunda süregelen artışlara karşın ekmek ve tahıl grubu öncülüğünde yavaşlama eğilimini sürdürmüştür. Sonuç olarak, işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu bu dönemde yüzde 7,82’ye gerilerken işlenmemiş gıda grubu enflasyonu yaklaşık 2 puan artışla yüzde 11,48’e yükselmiştir.

Bu dönemde, gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonu yüzde 10,53’e, gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu ise yüzde 7,03’e yükselmiştir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın