“Enflasyon çığırtkanlığı yapanlar başka kapıya”

-
“Enflasyon çığırtkanlığı yapanlar başka kapıya”

Mevsimsel geçişlerde fiyatların geçmişte de yükseldiğine dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Soframıza gelen ürünleri zorluklarla soframıza taşıyan çiftçilerimizin alın terini İstanbul Boğazı’na bakarak konuşmak kolay. Yok efendim, enflasyon biraz yükselmiş, bunun müsebbibi de çiftçinin ürettiği domates. Geçin bunları, geçin!” dedi. Çelik, Gıda Komitesi’nin kısa süreli haksız kazanç peşinde koşanların önüne geçmek için çalıştığını kaydetti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Bereket Sigorta ve Bereket Emekliliğin sektör ve basın lansmanına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerin tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de milli gelirden en az payı alan kesimi oluşturduğunu belirterek, Tarım Kredi’nin çiftçilere son 14 yılda 45 milyar liralık kredi kullandırdığını bildirdi.

tarim-kredi-bereket-sigorta-gidahattiTarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de stratejik öneminin her geçen gün arttığını belirten Çelik, tarımsal üretimin doğası gereği risklere açık bir sektör olduğuna işaret etti.

“Enflasyon çığırtkanlığı yapanlar başka adreslere baksınlar”

“Eli nasırlı çiftçilerimizin yükünü azaltmak hepimizin öncelikli görevi” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soframıza gelen ürünleri zorluklarla soframıza taşıyan çiftçilerimizin alın terini İstanbul Boğazı’na bakarak konuşmak kolay. Yok efendim domatesin fiyatı şuymuş, enflasyon biraz yükselmiş, bunun müsebbibi de domates oldu. Bunun müsebbibi de çiftçinin ürettiği salatalık oldu, biber oldu. Geçin bunları, geçin! Çiftçi ile ilgili bakışları olumsuz noktaya çeken bu yaklaşımlara şiddetle karşı olduğumuzu söylüyorum.

8 liradan bahsedilen, 7 lira bahsedilen domates bugün itibariyle 4 liraya düşmüş. 30 kuruşa, 40 kuruşa, maliyetinin altına çiftçi pazar bulamazken, çiftçiye sahip çıkmayanların, bir nebze çiftçinin yüzü güldü diye, enflasyonun ana müsebbibinin domates olduğunu söylemelerini kabul etmek mümkün değildir.

domates-tarla-gidahatti2 liraya çiftçinin tarlasından çıkan domates, eğer 8 liraya satılıyorsa çiftçiden yola çıkan domatesin nerelere uğradığına bakmak gerekiyor. Gıda Komitemiz bununla uğraşıyor, bunu çözmeye çalışıyor. Tarladaki 2 liralık domates, nasıl 8 lira oluyor? Çözülmesi gereken bu aradaki 6 liranın hangi alın teri karşılığında verilip verilmediği meselesidir. Buradan çiftçilere sesleniyorum; üretmeye devam edin, hükümet olarak, Bakanlık olarak yanınızdayız. Enflasyon çığırtkanlığını yapanlara, adresi başka yerde arayın diyoruz.”

“Gıda Komitesi, haksız kazançların peşinde”

Haksız bazı zincirler olduğunun altını çizen Çelik, çiftçinin üretimde kalması ve onların yüzünün gülmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Mevsimsel geçişlerde fiyatların geçmişte de yükseldiğini hatırlatan Çelik, Gıda Komitesi’nin kısa süreli haksız kazanç peşinde koşanların önüne geçmek için çalıştığını söyledi.

ekmek-uretim-gidahatti“Ekmek fiyatları için alınmış bir karar yok”

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ekmek fiyatlarının tek merkezden belirlenmesine yönelik açıklamalarını da değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarının hâlihazırda 81 ildeki komisyon kararı ve valilik onayıyla belirlendiğini, bu nedenle bazı fiyat farklılıklarıyla karşı karşıya kalındığını vurguladı.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinde (Gıda Komitesi) konuyu tartıştıklarını, Bakanlık olarak da Türkiye Fırıncılar Federasyonu yöneticileriyle olumsuz uygulamaların önüne geçmek için nasıl bir yöntem izleyebileceklerine ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını bildiren Çelik, “Ekmek üretiminin girdilerinde bir değişiklik olmamasına rağmen illerdeki fiyat farklılıklarına karşı nasıl bir yaklaşım sergileyebiliriz diye yaptığımız bir çalışmadır. Yoksa alınmış ve hemen uygulamaya konulmuş bir karar yok” ifadelerini kullandı.

İlgili taraflarla görüşerek en doğru, adaletli ve sağlıklı kararı almaya çalıştıklarını, Cumartesi günü de Maliye Bakanı Naci Ağbal ile konuyu değerlendirmek üzere bir araya geleceklerini açıklayan Bakan Çelik, “Özellikle tarla ve market fiyatı arasında oluşan farklar konusunda aksaklıklar nerelerdedir, tüm bu konuları da değerlendireceğiz.” ifadesini kullandı.

Fırıncı esnafının maliyet ve kârlarını sıkıntıya sokacak bir yaklaşımla hareket etmediklerinin altını çizen Çelik, değerlendirmenin illerde maliyet farkı bulunmamasına karşın fiyat farkları olmasından kaynaklandığını kaydetti. Çelik, “Bu ‘Biz merkezden bir fiyat koyacağız, Edirne’den Kars’a herkes buna uyacak’ gibi bir yaklaşımın ürünü değil. Diğer önlemlerle birlikte ekmekle ilgili alınması gereken önlem varsa açıklarız ama şu anda görüşme safhasında” diye konuştu.

faruk-celik-bereket-sigorta-gidahatti“Ette ahlaksızca iş yapanlar var”

Bakan Çelik, Ramazan ayı öncesinde kırmızı et fiyatlarının artacağına yönelik iddialara ilişkin olarak da şunları kaydetti:

“Türkiye’de dilin kemiği yok, ‘Bir şey artacak’ da diyebilirsiniz, ‘azalacak’ da. Ramazan dolayısıyla tabii ki kırmızı et tüketiminin artacağı doğru. Bakanlık olarak bununla ilgili önlemleri almış bulunuyoruz.

Arada spekülatörler var. Şunu açıkça ifade edeyim, öyle ahlaksızca işler içinde olanlar var ki, bunları tespitle meşgulüz. Et ve Süt Kurumu olarak çok uygun şartlarda piyasaya et arz ediyoruz. Bunu bile alıp piyasaya yüksek fiyattan arz eden, aracı konumunda kişiler var. 300-400 kilo kırmızı etin ilk elden uygun şartlarda alınıp perakendeye pahalı sunulmasıyla ilgili aracılık yapmakla meşgul olanlar var. Bu spekülatörlerle mücadelemiz sürüyor.

Hayvan varlığımız açısından hiçbir sorunumuz yok. Şu anda 1 haftalık-10 bin kesimlik hayvan mevcut elimizde. Her kasaba haftalık en az 2 karkas verme imkânımız bulunuyor, ama ortada kendi hayvan varlığını değerlendirmek için spekülatif oyunlara girenler var. Aracılarla uygun şartlarda et temin edip perakendeye satarken arada rant peşinde koşanlarla uğraşıyoruz. Arzda bir sorun söz konusu değil, yıl sonuna kadar böyle programladık.

Bir kilo etin maliyeti 20 lira civarında. Biz karkas etin kilogramını şu anda 23,8 liradan veriyoruz. 35 lirayı geçmeyecek şekilde satılması durumunda kıyma ve kuşbaşı ile ilgili zarar söz konusu değil. Halkın zaruri tüketim ürünü olan kıyma ve kuşbaşının daha yüksek rakamlara satılmasının izah edilebilir bir tarafı yok. Diğer ürünlere yönelik ağzımızdan fazla bir şey çıkmıyor. O tüketim biraz daha keyfi olabilir ama diğeri zaruri bir tüketimdir. Spekülatörler uygun şartlarda aldıkları eti ısrarla tırmandırma konusunda bir çaba içerisindeler. Buna bizim göz yummamız mümkün değil.”

gida-denetim-gidahatti“Ansızın kapınızı çalabiliriz”

Gıdaya ilişkin çok sayıda personelle 10 binleri aşan denetim gerçekleştirdiklerini, Ramazan ayında denetimleri sıkılaştıracaklarını bildiren Bakan Çelik, hangi ürünün hangi şartlarda tüketiciye sunulduğunu ayrıntılı bir şekilde takip ettiklerini belirterek, “Ansızın iş yerinin kapısını denetim elemanlarımızın çaldığını ve çalacağımızı herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir