En güvenilen ve güvenilmeyen meslekler hangileri?

-
En güvenilen ve güvenilmeyen meslekler hangileri?

Öğretmene ve sağlık çalışanına azalarak da olsa güvenmeye devam ediyoruz. En az politikacı ve iş adamına güveniyoruz! Türkiye’nin araştırma şirketi BAREM, 2014 yılından bu yana Türkiye’de mesleklere duyulan güveni araştırıyor. 10 meslek grubunu inceleyen araştırmanın 2015 yılı sonuçları belli oldu. Sonuçlar bir önceki yılla paralellik gösterse de belirli meslek gruplarına duyulan güvende önemli düşüşler var. 2015 sonuçlarına göre en ciddi güven erozyonu yaşayanlar, bir önceki yıla göre 12 puan düşen öğretmenler ile 7.9 puan düşen sağlık çalışanları…

BAREM, geçen yıl yayınladığı Mesleklere Güven Araştırması’nı bu yıl da tekrarladı. Araştırma Ekim-Kasım aylarında ülke genelini temsil eden 1000 kişi ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemiyle gerçekleşti. Görüşülen kişilere Yargıçlar, Gazeteciler, Politikacılar, İşadamları, Askerler, Sağlık çalışanları, Polisler, Öğretmenler, Bankacılar ve Dini liderlere güven duyup duymadıkları soruldu.

saglik-calisanlari-gidahatti

En çok öğretmenlere ve sağlık çalışanlarına güveniyoruz ama geçen yıla göre daha az!

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en güvenilen meslek grupları öğretmenler ve sağlık çalışanları.  Ancak bu yıl bir önceki yıla kıyasla her iki meslek grubuna duyulan güvende önemli oranda düşüş görünüyor. Öğretmenlere güvenenlerin oranı bir önceki yıl %86,2 iken, 2015’te bu oran %74,2 seviyesinde gerçekleşti. Güvenmiyorum diyenlerin oranı ise %23. Sağlık çalışanları da güven erozyonundan nasibini almış durumda. Bir önceki yıl güveniyorum diyenlerin oranı %81 iken, 2015 sonuçlarına göre güvenenlerin oranı %73.1 olarak gerçekleşti. Güvenmeyenler ise %24 seviyesinde.

ogretmenlik-gidahatti

Askere ve polise güven de yüzde 50’nin üzerinde, ancak…

Araştırmada askere güvenenler %68 güvenmeyenler %29 olarak tespit edildi. Polis için ise cevaplarda bir kutuplaşma söz konusu; güvenenlerin oranı %53 iken, güvenmeyenler %42.

polis-gidahatti

Toplumun yarıdan fazlası diğer 6 meslek mensubuna güvenmiyor!

Araştırmaya katılanların %52’si yargıçlara, %53’ü dini liderlere, %58’i gazetecilere, %59’u bankacılara,  %60’ı işadamlarına ve %74’ü politikacılara güvenmiyor.

gazetecilik-gidahatti

 

Barem hakkında…

Barem 1982 yılında Türkiye’nin üçüncü pazar araştırma şirketi olarak Doç. Dr. Pervin Olgun, Prof. Dr. Orhan Demirhindi ve Günay Efra Kocabaş’ın ortaklıklarıyla kuruldu.Kuruluş felsefesi araştırmada bilimsellik ve kalite üzerine oluşturuldu. 1994-2009 yılları arasında ad-hoc araştırmanın global liderlerinden Research International (RI) grubunun Türkiye temsilciliğini yürüttü. Bu süre içinde adı Barem Research International oldu. 2009 yılında RI’ın global olarak TNS ile birleşmesiyle gruptan ayrılan Barem Research, WIN (Worldwide Independent Network of Market Research) organizasyonundan aldığı daveti değerlendirerek bu yapıya katıldı. Barem Research bu ağın içinde, 78 ülkedeki büyük, saygın ve deneyimli ortaklarıyla yenilikçi ve yaratıcı tecrübelerini paylaşıyor. 2015 yılı Barem için yeni bir dönüm noktası oldu. Yeni firma felsefesine uygun olarak kurum kimliğini yeniledi ve teknolojik perakende panelleri uzmanı OPR araştırma şirketi ile gücünü birleştirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir