En düşük işsizlik oranı hangi bölgemizde?

-
En düşük işsizlik oranı hangi bölgemizde?

TÜİK’in bölgesel işsizlik, istihdam ve işgücüne katılıma yönelik açıkladığı verilere göre en düşük işsizliğin Doğu Karadeniz’de olduğu belirlendi.

2017 yılına ait açıklanan verilere göre en düşük işsizlik oranı verisi yüzde 3,6 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane illerinin yer aldığı TR90 bölgesinde gerçekleşirken, Türkiye’nin bölgesel işgücü piyasası verilerine göre en yüksek işsizlik oranı, yüzde 26,9 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illerinin içerisinde yer aldığı TRC3 bölgesi olarak belirlendi.

Neden Karadeniz?

En düşük işsizliğin Doğu Karadeniz’de gerçekleşmesinde yoğun bir sanayi ve istihdam imkanı olmamasına rağmen İŞKUR’un İstihdam Seferberliği kapsamında yaptığı çalışmaların etkisinin olduğu düşündüğünü belirten Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin, “Ülkemiz İstihdam Seferberliği sayesinde tarihinin en büyük istihdam oranlarını gerçekleştirdi. Bu yıl istihdam seferberliğinin 2. etabını sürdürüyoruz.


  Marmara Denizi için uzmanlardan kritik uyarı!

tarim-istihdam-gidahatti

Daha da düşük bir işsizlik hedefi

İş arayan ve iş verenlere yönelik olarak devletimizin çok güzel teşvikleri bulunuyor. Geçen yıl işverenlere yönelik olarak artı 1 istihdam teşviki bu yıl artı 2 istihdam teşviki oldu. Bizler bunların meyvelerini topluyoruz. Haziran 2018 itibariyle İŞKUR Trabzon olarak 7 binin üzerinde kişiyi işe yerleştirildi. En düşük işsizliğe sahip olabiliriz fakat yüzde 3,6 oranı da sıfıra indirebilmek için daişha çok çalışacağız” dedi.


  İşsizlik çift hanelerde devam!

Daha önce TÜİK tarafından açıklanan 2017 verilerine göre işsizlik oranı, 2017’de 2016’ya göre değişmeyerek %10,9 olmuş, işsiz sayısı 124 bin kişi artarak 3 milyon 454 bin kişiye çıkmıştı. En yüksek oran Güneydoğu Anadolu bölgesinde, en düşük oran ise Karadeniz bölgesinde gerçekleşmişti.

İHA


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın