Elon Musk’tan Taylandlı çocukları kurtarmak için denizaltı tüpü

-

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve ekibi, Tayland’ta mağarada mahsur kalan çocukları kurtarabilmek için tasarladığı ‘denizaltı tüpü’nü test etti.

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli araç üreticisi Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk ve ekibi, Tayland’daki bir mağarada antrenörleri ile birlikte mahsur kalan 12 çocuğun kurtarılması için küçük boyutlarda bir ‘denizaltı tüpü’ tasarladı.

Sosyal medya üzerinden tasarlanan tüpün test dalışlarını paylaşan Musk’ın projenin tamamlanması halinde kalan 4 çocuğun kurtarılması için denizaltı tüpünü Tayland’a göndermesi bekleniyor. Musk’ın şirketinden bir ekibin kurtarma çalışmalarında görev almak üzere Tayland’da olduğu biliniyor.


  Elon Musk görevden alınıyor mu?

Çocukların çoğu kurtarıldı

Şu ana kadar ise mağarada mahsur kalan 12 çocuğun 8’i kurtarıldı. Kalan 4 çocuğun kurtarılma operasyonunun ise hava koşullarına bağlı olduğu ve bu sebeple kesin bir tarih verilemediği öğrenildi.

Tayland’ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde Tham Luang Nang Non Mağarası’nda kaybolan 11-16 yaş arası futbolcular ve 25 yaşındaki antrenörleri, gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmaları sonucunda 9. günde sağ olarak bulunmuştu. Günlerce süren zorlu arama kurtarma çalışmalarının en zor kısmının ise genç futbolcuları güvenli bir şekilde dışarı çıkarmak olarak ifade ediliyordu.


  Elon Musk’tan Türkiye için müjdeli haber! Şarj istasyonları tüm ülkeye kurulacak…

Pazar günü kurtarma operasyonu başlatılmış, yerel saatle 10.00’da uzman ekipler mağaraya girmişti. Çocukların ve antrenörlerinin fiziksel ve zihinsel olarak iyi durumda olduğunu söyleyen yetkililer, grubun azimli olduğunu ve hedefe odaklandığını dile getirdi. Kurtarma operasyonuna 13’ü yabancı 5’i Tayland donanmasından 18 dalgıç katıldı.

İHA


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın